Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ajay Rajadhyaksha'nın da içerisinde bulunduğu Barclays stratejistleri, Avrupa'daki yukarı yönlü politika risklerinin, aşağı yönlü siyasi endişelerin önüne geçebiliyor olabileceğini bildirdi.

Barclays stratejistleri, küresel siyasi risklerin bir yıldan fazla süredir ilk kez "çok daha az" olduğunu kaydetti. Fransa'daki seçimler, euro ve reform yanlısı yeni Cumhurbaşkanı'na yetki verirken, İtalya'da yapılacak erken seçimler ise daha az risk yaratıyor. 

Barclays, küresel olarak hisse senetlerini sabit getirili varlıklarından üstün görmeyi sürdürüyor ve Euro bölgesi hisse senetlerinin en iyi seçenek olmaya devam ettiğini düşünüyor. 

Küresel ekonomi, eş zamanlı bir şekilde toparlanıyor, ancak ABD ve Japonya gibi ülkelerde çekirdek enflasyon düşük seyrediyor. Barclays stratejistlerine göre, bu durum, şu an için bir risk unsuru ve merkez bankalarının sıkı para politikasına geçme sürecini yavaşlatıyor. 

Bunun yanında, volatilite göstergeleri çok düşük seyrediyor. Barclays ekonomistlerine göre, düşük volatilite, piyasaların memnuniyeti açısından bir tehlike yaratmazken, iyimser ekonomik görünüm, oldukça destekleyici finansal koşullar ve daha düşük siyasi risklerle birlikte anormal derecede durgun bir makro ortamı yansıtıyor.