Advertisement

Resmi temaslar kapsamında ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Papadimitriu, AA muhabirinin Yunanistan ekonomisine ve yeni kurtarma planına ilişkin sorularını yanıtladı.

Papadimitriu, Yunanistan ve kreditörlerinin aylar süren müzakerelerden sonra geçen hafta anlaşmaya varmasında Uluslararası Para Fonunun (IMF) sert tutumunu değiştirmesinin önemli rol oynadığını ifade etti.

"Almanya ile IMF arasında büyüme projeksiyonları başta olmak üzere bazı konularda fikir ayrılıkları vardı. Sanıyorum en sonunda Yunanistan'ın kurtarma programı kapsamında tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini fark ederek ilerlemek için buna karşılık vermeleri gerektiğini anladılar" değerlendirmesini yapan Papadimitriu, kurtarma programı için yapılan müzakerelerin çoğu kez çıkmaza saplanmasında büyük payı olan borç hafifletilmesinin anlaşmaya şartlı olarak eklendiğini kaydetti.

Papadimitriu, bu madde sayesinde Yunanistan'a kurtarma planları kapsamında verilen kredilerin vadesinin 15 yıl daha ertelenmesinin yanı sıra faizlerin ülkenin büyüme oranlarına bağlı olarak ötelenebileceğini dile getirdi.


- "Yeni bir programa ihtiyaç kalmayacak "


Anlaşmanın Yunanistan'ın ekonomisinin normalleşmesi açısından önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Papadimitriu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yunan ekonomisi geçen yıldan bu yana istikrar kazanmaya başladı. Bu yılın ilk çeyreğindeki pozitif göstergeler bize umut verdi. Yatırımlar, sanayi üretimi ve ihracat toparlanmaya başladı. Turizm sektöründe rezervasyonlar artmaya devam ediyor. Mevcut kurtarma programı bildiğiniz gibi Ağustos 2018'de sona erecek ve sonrasında yeni bir programa ihtiyaç kalmayacak"

Papadimitriu, ayrıca ülkesinin bu yıl sonunda piyasalara erişim kazanarak finansman ihtiyacını normal bir AB üyesi olarak kendi başına karşılamasını beklediklerini kaydetti.


- "Avrupa'nın geleceği için daha iyimserim"


Papadimitriu, Avrupa Birliği'nin (AB) geleceği konusundaki bir soruya “Fransa'da Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra daha iyimserim” yanıtını verdi.

Öte yandan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ekonomik ilişkilerin dış politikada yaşanan pürüzlerden olumsuz etkilediğini ifade eden Papadimitriu, daha güçlü ilişkiler için Kıbrıs sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.

Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitris Papadimitriu, Türkiye'nin Yunanistan'dan iadesini istediği darbeci askerler hakkındaki soruyu ise konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı gerekçesiyle yanıtlamadı.

AA