Advertisement

(22:20'de güncellendi)

ABD hisse senetleri, Cuma günü sanayi hisselerindeki kazançların etkisiyle, yükseldi. Avrupa hisse senetleri, sekiz ayın neredeyse en kötü üç günlük satış dalgasının ardından, fazla değişmedi. Petrol, arz fazlalığına ilişkin endişelerin giderilmesiyle, tırmandı. 

ABD'de S&P 500 Endeksi ve Dow Jones Sanayi Endeksi yükseldi. Bu arada, Avrupa hisselerinin gösterge endeksi, dört haftadır süren kayıplarını sürdürdü. Tahviller, merkez bankalarının şahinvari tutumlarıyla birlikte faizlerin küresel ölçekte artmasıyla, yatay seyretti. Dolar çok az yükseldi.

Yılın büyük kısmında görülmeyen volatilite, dokuz yıl boyunca uygulanan daha önce benzeri görülmemiş teşvik programının ardından, merkez bankası politikasının normalleşmesine ilişkin tartışmaların daha da artması sonucu tekrar ön plana çıktı. Bu durum, bazı yatırımcıların ekonominin merkez bankasının sıkılaştırma döngüsü ile başa çıkabilme gücüne yönelik endişelerinin arttığını işaret ediyor. Teknoloji sektörü hisselerinde satış baskısı sürerken, bankalar yüksek faiz beklentisinden destek buluyor.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, Perşembe günkü yüzde 0.9'luk düşüşün ardından, New York saatiyle 13:59'da yüzde 0.3 yükseldi. 

*Dow Jones Sanayi Endeksi, yüzde 0.4 yükseldi. Nasdaq Bileşik Endeksi, yüzde 0.1 yükseldi. 

*Stoxx 600 Europe Endeksi, teknoloji ve tüketici hisselerindeki yükselişin kimya şirketleri ve bankalardaki satışlara ağır basması ile birlikte, yüzde 0.3 düştü. Bayer AG, Brezilya'daki hasat bilimi işinin karını olumsuz etkilemesini beklemesi ile birlikte yüzde 3.9 geriledi.

Para Birimleri

*Euro dolar karşısında, Perşembe günü yüzde 0.6 yükselerek geçen yılki Brexit oylamasından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 0.2 düşerek 1.1415 seviyesine indi. Avrupa ortak para birimi bu çeyrekte yüzde 7.1 yükseldi.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.2999 seviyesine indi ve yedi gündür süren yükselişini durdurdu. İngiliz para birimi bu çeyrekte yüzde 3.4 yükseldi.

*Yen dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 112.42 seviyesine indi.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve ayı yüzde 1.3 kayıpla geçmeye yöneldi. Endeks son dört ayda aşağı yönde hareket etmişti. Endeks bu çeyrekte yüzde 3.3 geriledi.

Emtia

*Batı Teksas petorlü (WTI) yüzde 2 yükselerek varil başına 45.84 dolara çıktı. Petrol bu hafta, ABD'de otomobil kullanımının arttığı yaz döneminin başından bu yana inatçı bir şekilde yüksek seviyelerde seyreden benzin stoklarının geçen hafta düştüğünü gösteren veri sonrası gelen alımlarla yüzde 5'in üzerinde yükseldi.

*Altın yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,242.29 dolara indi. Altın bu yılın ilk aylık kaybına yöneldi.

Tahvil

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan artarak yüzde 2.29 seviyesine geldi. Faizi bu hafta 13 baz puan yükseldi.

*İngiltere'de gösterge tahvilin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 1.26 seviyesine geldi ve bu hafta 21 baz puan yükseldi. Almanya tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 0.47 seviyesine geldi.

Asya

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 düştü. Endeks son iki çeyrekte yüzde 15 tırmandı.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.8 düştü ve bu çeyrekteki artışını yüzde 6.6'ya daralttı.

(22:20'de güncellendi)