Advertisement

Gelişmiş piyasa devlet tahvillerinde bu yıl yapılan karlı işlemler, Avrupa Merkez Bankası'nın gevşek para politikası duruşundan çekileceği işaretlerine bağlı olarak yeni bir aşamaya geçti.

ABD'de 10 yıllık Hazine tahvilleri ile benzer vadeli Almanya tahvillerinin faizi arasındaki fark, Mayıs ayının ortalarından bu yana, özellikle Hazine tahvili faizlerinin düşmesiyle, giderek azalıyor. Bu iki faiz arasındaki fark, Fed faiz artışı ve büyüme yanlısı mali politika beklentilerine bağlı olarak geçtiğimiz yılın sonunda 1989'dan bu yana olan en yüksek seviyelerine gelmişti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin şahinvari yorumlarının ardından Almanya'da tahvil faizlerinin artmasıyla, fark daha da azaldı.

Draghi'nin yorumları, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını azaltmaya ve olası faiz artışlarına doğru ilerlediği işaretlerini verdi. Almanya'da Perşembe günü açıklanan enflasyon verisi, Pazartesi günü yüzde 0.25'in aşağısında seyreden 10 yıllık tahvillerin faizini yüzde 0.45'in üzerine çekti. ABD-Almanya 10 yıllıklarının faizleri arasındaki fark, Aralık ayında 235 baz puan iken Mayıs ayının ortalarında bu rakam, 185 baz puana indi ve 180 baz puana yaklaşarak 8 Kasım seçimlerindeki kapanış seviyesinin altına geriledi. Para piyasası traderları, Avrupa Merkez Bankası'nın politika faizini yıl bitiminden önce artırmasına yüzde 25'lik bir olasılık veriyor. Bu rakam, birkaç hafta öncesinde 0'a yakındı. Bir yandan, Fed'in nihai getiri beklentisi, Mart ayındaki yüzde 2.1'lik seviyesinden yaklaşık yüzde 1.75'e geriledi.