Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Başkan Janet Yellen'in görevinin sona ermesinin Fed'i yolundan döndürmeyeceğini belirtti.
 
CNBC'ye konuşan Bullard "Trump hükümeti mevcut para politikası konusunda memnuniyetsiz olmadığının sinyalini veriyor. Bu da Yellen'in yeniden başkan seçilmesi veya başka birinin seçilmesinin sürecin devam edeceğini ve sert bir değişim olmayacağını gösteriyor" değerlendirmesini yaptı.

Bullard'a göre bu durum piyasalar için de olumlu oluacak. Bullard, "Piyasalar 6, 9 veya 12 aylık dönemde kimin başa geçeceği konusunu fiyatlıyor." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump başkan olmadan önce 2018'de görev süresi dolunca Yellen'i görevden alacağını belirtmişti. Yellen ise bu ayki basın toplantısında görev süresinin uzatılması hakkında Trump'la görüşmediğini ifade etmiş ve "Şubat ayında bitecek olan ilk başkanlık dönemimi kesinlikle tamamlamak niyetinde olduğumu daha önce belirtmiştim. Başkan Trump ile geleceğe yönelik planları konusunda bir görüşmemiz olmadı." değerlendirmesini yapmıştı.

Yellen'in görev süresi 3 Şubat 2018 tarihinde doluyor.