Advertisement

Euro bölgesinde imalat PMI, Haziran ayında 57.4 seviyesine çıktı. Endeks, bölgedeki fabrikaların artan siparişlerle baş edebilmek için daha çok işçi almasıyla 6 yılın en güçlü artışını kaydetti. 

IHS MArkit'in Pazartesi günü açıkladığı veriye göre, Euro bölgesi İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Haziran ayında Mayıs ayındaki 57.0'lık seviyesinden 57.4'e yükseldi. Fransa ve İtalya'nın da içerisinde bulunduğu ülkelerin çoğunda büyüme oranları gelişme kaydederken, Yunanistan göstergesi, geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana ilk kez büyüme işaret etti. 

IHS Markit baş işletme ekonomisti Chris Williamson, "Etkileyici performansın yakın zamanda sona ereceğine dair herhangi bir işaret yok" dedi ve "Önümüzdeki yıla ilişkin iyimserlik, en az beş yıllık sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Birikmiş siparişler, son yedi yılın en hızlı artışını kaydediyor ve fabrikalar, artan taleple başa çıkabilmek adına rekor seviyeye yakın işe alım raporları veriyor" diye konuştu. 

Euro bölgesi imalat PMI verisi, 19 ülkeden oluşan blok ekonomisinde, düşük aktivite ve yumuşak enflasyon ile geçen yıllardan sonra toparlanma işaretlerini güçlendirdi.