Advertisement

Asya piyasalarının durumu gayet iyi olsa da, bu piyasalar, Fed'in 4.5 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlaması gibi birtakım belirsizliklerle karşı karşıya. 

Bank of America Merrill Lynch analisti Claudio Piron'a göre, Fed'den beklenen hamle, Asya'da tahvil eğrilerinin dikleşmesine, bölge tahvili faizlerinin 2018'de artmasına ve bölge para birimlerine satış gelmesi riskine yol açacak. 

Piron, gelecek yıl için bilanço tablosunun 390 milyar dolar küçüleceği tahmininde bulundu ve bu durum, Endonezya'da 19 baz puanlık, Çin ve Hong Kong'da ise 14 baz puanlık eğri dikleşmesiyle sonuçlanacak. Piron, parasal teşviğin hepsinin çözüldüğü durumda, bu rakamların Endonezya'da 96 baz puan, Hong Kong'da 72 baz puan ve Çin'de 68 baz puan olacağını belirtti.

Singapur merkezli gelişen Asya FI ve FX stratejisti Piron, 6 Haziran'daki notunda, "Asya tahvil eğrileri, ABD'deki eğrilere kıyasla göreceli bir dikleşme zaten yaşıyor. Ancak, bu dikleşmenin ne ölçüde ayrışan ilkelere, para politikası beklentilerine veya Fed'in bilanço tablosunu küçültme tahminlerine bağlı olduğu asıl konu" ifadesini kullandı.