TVRadyo

Coca-Cola İçecek, "en yüksek" kredi notuna sahip Türk şirketi

Coca-Cola İçecek, "en yüksek" kredi notuna sahip Türk şirketi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Coca-Cola İçecekin (CCI) yabancı para cinsinden notunu "BBB-" seviyesinden "BBB" seviyesine yükseltti

07 Temmuz 2017 Cuma, 10:00 Güncelleme: 07 Temmuz 2017 Cuma, 10:01

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Coca-Cola İçecekin (CCI) yabancı para cinsinden notunu "BBB-" seviyesinden "BBB" seviyesine yükseltti.

Not artışıyla CCI, Türkiyede "en yüksek" kredi notu ile derecelendirilen şirket oldu.

Coca-Cola İçecekten yapılan açıklamaya göre, Fitch Ratings, CCI’nın yabancı para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu ve birincil teminatsız derecelendirme notunu "BBB-" seviyesinden "BBB" seviyesine yükseltti.

Fitch Ratings, CCInın yerel para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu ise "BBB" olarak teyit etti.

Notların görünümü ise "durağan" olarak belirtildi. CCIın "BBB" olan notu, Türkiyenin ülke notunun iki kademe, ülke tavan notunun ise bir kademe üzerinde yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CCI Üst Yöneticisi (CEO) Burak Başarır, şirketin kredi notunun yükseltilmesinin, uzun vadeli ve sürdürülebilir değer yaratmaya yönelik çabalarının olumlu sonuçlar verdiğinin en büyük göstergesi olduğunu belirterek, "Yabancı yatırımcılar nezdinde şirketimize olan güven ve ilgi artarken, verimliliğimizi ve potansiyelimizi Türkiyenin kalkınmasına destek olmak, ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağlamak için kullanmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Coca-Coca İçecek açıklamasında, Fitch Ratingsin konuyla ilgili değerlendirmelerine de yer verildi. Fitch Ratings açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"CCInın yabancı para ve yerel para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notları The Coca-Cola Company ile olan operasyonel ve stratejik ilişkisiyle, azalan transfer ve konvertibilite riskine dair Fitch’in görüşünü yansıtmaktadır. Bu derecelendirme, CCIın sektöründeki sağlam konumunun, marka portföyünün kalitesinin, Türkiye ve Orta Doğudaki büyüme potansiyelinin, tutarlı fiyatlandırma politikasının ve farklı ekonomik koşullarda bile kar marjını koruyabilmesinin bir sonucu olarak verilmiştir."

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.186 1,64
USD/TRY 6,0937 1,26
EUR/TRY 6,9869 1,25
EUR/USD 1,1462 0,21
FAİZ 24,53 -0,33
ALTIN/ONS 1.189,51 0,44
BRENT 72,19 0,50
Yukarı