TVRadyo

ABD istihdam verisinden ne bekleniyor?

ABD istihdam verisinden ne bekleniyor?

ABD işgücü piyasası, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde, işe alımlardaki yavaşlama ve işsizlikteki düşüşle birlikte karışık sinyaller verdi

07 Temmuz 2017 Cuma, 11:18 Güncelleme: 07 Temmuz 2017 Cuma, 11:19

ABD işgücü piyasası, beklentileri karşılamayan işe alımların ve maaş büyümesinin karşısında işsizlik oranının 16 yılın en düşük seviyesine inmesiyle Mayıs ayında karışık sinyaller verdi.  

İşe alımlardaki yavaşlama, sıkılaşan işgücü piyasasına bağlı olarak vasıflı ve tecrübeli işçi bulmadaki zorluğu kısmen yansıtabiliyor olmakla birlikte, işletmelerin, yeni hükümetin vergileri düşürme ve büyümeyi destekleme yönündeki planlarını hayata geçirme konusunda daha fazla kanıt görene dek işgücünü genişletme konusunda isteksiz olduğunu işaret ediyor olabilir. 

İşsizlik oranındaki düşüş, sıkılaşan işgücü piyasası işaretleri vermesinin yanı sıra, çalışan ve işsiz sayısı yaklaşık olarak eşit bir miktarda azalırken işgücünün büyüklüğünde bir düşüşe bağlı olarak gerçekleşti. 

Bu verilere rağmen, ekonomik büyüme bu çeyrekte büyük ihtimalle yeniden yükselicek ve ABD ekonomisinin tam istihdama yakın seyretmesi, Fed politika yapıcılarının 13-14 Haziran toplantılarında faiz artışına gitmeleri yönündeki beklentileri açıklıyor. Vasıflı işçi yetersizliğinin olduğu bir ortamda işe alımların sürmesinin, maaş büyümesinde hızlanmayla sonuçlanması gerekiyor.

 

New York'ta JPMorgan baş ABD ekonoisti Michael Feroli, "İstihdam büyümesi biraz hayal kırıklığına uğratıcı olsa da, işgücü piyasasının sıkılaşmaya devam etmesi için yeterli" dedi ve "Bu durum, trendin üzerinde büyüyen ve gevşekliğin azaldığı bir ekonominin genel hikayesini değiştirmez" diye konuştu. 

Daha önceden Fed'de çalışan Feroli, Haziran ayı faiz artışına ilişkin, "Bu Fed'i yolundan saptırmıyor" dedi ve "Son maaş verisi, güncel trendden makul bir uzaklaşma içerisinde" diye konuştu. 


ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.186 1,64
USD/TRY 6,0941 1,27
EUR/TRY 6,9881 1,27
EUR/USD 1,1463 0,22
FAİZ 24,53 -0,33
ALTIN/ONS 1.189,52 0,45
BRENT 72,12 0,40
Yukarı