Advertisement

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Rusyanın Suriyenin güneybatısında bir ateşkes için anlaşmaya vardığını, anlaşmanın 9 Temmuzda devreye gireceğini söyledi.

Lavrov, Hamburgdaki G20 Zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen ilk görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görüşme sonucunda, ABD ve Rusyanın Suriyenin güneybatısında bir ateşkes için anlaşmaya vardığını belirten Lavrov, "Anlaşma, Suriye’nin güneybatısındaki Kuneytire ve Dera şehirlerinde ateşkesi kapsıyor ve 9 Temmuz’da Şam saati ile 12.00de devreye girecek." dedi.

ABD’nin bölgede yer alan militan grupların anlaşmaya uyması yönünde taahhütte bulunduğunu vurgulayan Lavrov, "Çatışmasızlık alanları etrafındaki güvenlik, ABD ve Ürdün ile koordineli bir şekilde Rus askeri polisi tarafından sağlanacak." diye konuştu.

Lavrov, Suriye’nin kuzeyinde de çatışmasızlık bölgesi oluşturulması için görüşmelerin devam ettiğine dikkati çekerek, "Birkaç gün önce Astana’da, Humus ve Ghouta etrafında bölgelere ilişkin belirli bir anlayış ortaya kondu." ifadesini kullandı.

Ukrayna, Kuzey Kore ve siber güvenlik

Trump ve Putin görüşmesinde Ukrayna konusunun da ele alındığını anlatan Lavrov, iki liderin Minsk Anlaşmasının ilerletilmesi için ortak bir iletişim kanalının kurulması konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Lavrov, görüşmede kendisiyle birlikte yer alan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile birlikte, Kuzey Kore’deki gelişmeler de dahil olmak üzere tüm uluslararası konularda diyaloğun devam etmesini vurguladıklarını dile getirdi.

Siber güvenlik konusunun da görüşmede gündeme geldiğini kaydeden Lavrov, "Bu konuda ABD ve Rusya arasında özel bir çalışma grubu kurulacak. Terör, organize suçlar ve bilgisayar korsanlığı ile mücadele gibi karmaşık konular Rus-Amerikan ilişkilerinde önemli bir yer tutacak." dedi.

Tillerson'dan "ateşkes" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD ve Rusyanın Suriyenin güneybatısında "çatışmasızlık anlaşması" ve ateşkes için vardığı uzlaşma için "Sanırım bu, ABD ve Rusyanın Suriyede birlikte çalışabileceğinin ilk işareti." ifadesini kullandı.

Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin G20 Zirvesi çerçevesinde bir araya gelmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD ve Rusyanın Suriyenin güneybatısında "çatışmasızlık anlaşması" ve ateşkes için uzlaştığını söyledi.

Rex Tillerson, ateşkesin kapsadığı bölgenin, Ürdünün güvenliğini etkilediğini ve "Suriyede savaş alanının çok karmaşık bir parçası" olduğunu belirterek, uzlaşıyı, ABD ve Rusyanın Suriyede birlikte çalışabileceğinin ilk işareti olarak değerlendirdi. Tillerson, "Neticede, Suriyede çatışmasızlık bölgeleri için birlikte çalışmayı sürdürebileceğimiz diğer alanlar konusunda çok uzun bir konuşma yaptık." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Rusyanın Suriyenin güneybatısında bir ateşkes için anlaşmaya vardığını, anlaşmanın 9 Temmuzda yürürlüğe gireceğini açıklamıştı.

AA