Advertisement

Merkel: Erdoğan ile bazı konularda görüş ayrılıkları var

Merkel: Erdoğan ile bazı konularda görüş ayrılıkları var

Almanya Başbakanı Merkel, G20 Liderler Zirvesi’nin sonunda dönem başkanı olarak düzenlediği basın toplantısında, zirvede ele alınan konuları değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

08 Temmuz 2017 Cumartesi, 22:00 Güncelleme: 08 Temmuz 2017 Cumartesi, 22:05

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi'ne katkılar sunduğunu, zirvede Türkiye’nin sığınmacılara yönelik yaptıklarının takdir edildiğini söyledi.

Merkel, G20 Liderler Zirvesi’nin sonunda dönem başkanı olarak düzenlediği basın toplantısında, zirvede ele alınan konuları değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşmesine ilişkin soru üzerine Merkel, Erdoğan’ın talebiyle görüşmenin yapıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada tüm zirve gündemine yoğun şekilde angaje olduğunu söylemek istiyorum. Katkılarını sundu. Sığınmacılarla ilgili Türkiye'nin yaptıklarını takdir ettik. Kendisi de göç konulu müzakerede buna işaret etti."

İkili görüşmenin, derin farklılıkları bulunduğunu gösterdiğini belirten Merkel, ''Görüşmede, tutuklamalar, Türkiye’deki genel gelişmeler ve Alman vekillere İncirlik’e ziyaret izni verilmemesi konuları gündeme geldi. Bu konularda büyük görüş ayrılıkları bulunduğunu gördük.'' dedi.

 

- Göstericileri kınadı

Zirvenin düzenlendiği Hamburg’da özellikle dün akşam polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalara da değinen Merkel, göstericilerin polise gösterdiği şiddeti "en sert şekilde kınadıklarını" bildirdi.

Zirvenin gerçekleştirmenin polisin aldığı güvenlik önlemleriyle mümkün olduğunu dile getiren Alman Şansölye, güvenlik güçlerine özveriyle çalıştıkları için teşekkür etti.

Bu şekildeki şiddet eylemlerinin siyasi eleştiri türü olamayacağını vurgulayan Merkel, "Yağmalamaların, kundaklamaların ve polislere yönelik vahşice saldırıların hiçbir gerekçesi yok. Bu şekilde davrananlar kendilerini demokratik toplumun dışında tutuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile şiddet olaylarında zarara uğrayanların zararının karşılanması konusunda görüştüklerini ve konunun ivedilikle çözüme kavuşturulacağını söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) eylülde planladığı referanduma ilişkin bir soruya da Merkel, "Ben, Kürt bölgelerinin Irak’ın bir parçası olduğundan yanayım. Bunu Kürtler de iyi biliyor. Bu verdiğimiz desteğin de koşulu. Bunu, Irak’taki Kürtlere yönelik tüm görüşmelerde ifade ediyoruz." yanıtını verdi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.258 0,00
USD/TRY 5,9190 0,05
EUR/TRY 6,5423 0,20
EUR/USD 1,1048 0,14
FAİZ 15,83 0,00
ALTIN/ONS 1.480,34 -0,05
BRENT 59,02 0,48
© haberturk.com
Yukarı