TVRadyo

Erdoğan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'la görüşecek

Erdoğan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson 22. Petrol Kongresi için bu akşam İstanbul'a gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kongre için İstanbul'a gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabul edecek

09 Temmuz 2017 Pazar, 18:03 Güncelleme: 09 Temmuz 2017 Pazar, 18:04

9-13 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek olan 22. Petrol Kongresi için ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson İstanbul'a geliyor.

Akşam saatlerinde İstanbul'da olması beklenen Tillerson, saat 20:30'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Azerbaycan, Bulgaristan, Sırbistan ve Arnavutluk devlet başkanları ile de 2. Petrol Kongresi kapsamında bir araya gelecek. Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinin yöneticileri de kongre kapsamında İstanbul’da olacak.

4 gün boyunca Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda sürecek olan 2. Petrol Kongresi süresince bazı yollar trafiğe kapatılırken güzergahlar üzerinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı.  

Tillerson Türkiye ziyareti öncesi Ukrayna'da temaslarda bulundu. 

UKRAYNA KONUSUNDA İLK ADIMI RUSYA ATMALI

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ukrayna'nın doğusunda şiddetin azalması için ilk adımı Rusya'nın atması gerektiğini ifade etti. 
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e düzenlediği resmi ziyaret kapsamında Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi. Tillerson, Ukrayna krizinde mevcut durumun değiştirilmesi için gerekli yolların aranacağını kaydederek Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi nedeniyle ilişkilerin bozulduğunu söyledi. ABD'li Bakan Ukrayna'nın doğusunda şiddetin azalması için ilk adımı Rusya'nın atması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ise, Tillerson'un ziyaretinin ABD'nin desteğinin göstergesi olduğunu ifade ederek, Minsk barış sürecinde Kurt Volker'in özel temsilci olarak atanmasını memnuniyetle karşıladı. Poroşenko, Volker'in tecrübesinin Minsk anlaşmasının uygulanmasına yardımcı olacağını dile getirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, Tillerson'a Kiev ziyaretinde eşlik eden Volker'in birkaç gün daha Kiev'de kalacağını sözlerine ekledi.

HT

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 93.419 0,79
USD/TRY 6,3682 0,28
EUR/TRY 7,2304 0,26
EUR/USD 1,1345 0,01
FAİZ 26,75 4,25
ALTIN/ONS 1.194,35 0,02
BRENT 72,22 -0,54
Yukarı