Advertisement

ABD'nin petrol endüstrisi görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı 764'e geriledi.

Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketlerinden Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre, Amerikan petrol endüstrisinde bu hafta 1 petrol sondaj kulesi hizmet dışı kalırken, 17-21 Temmuz'u kapsayan hafta itibarıyla toplam sayı 764'e düştü.

Böylece ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı son 27 haftada sadece 2 kere düşüş kaydetti. Ocak ayında 522 olan petrol sondaj kulesi sayısı, bu sürede yüzde 46 oranında arttı.

ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı Ekim 2014'te bin 609 ile ülke tarihindeki en yüksek seviyedeyken, düşük petrol fiyatlarının Amerika petrol endüstrisini olumsuz etkilemesiyle geçen yılın mayıs ayında 316'ya gerileyerek yüzde 80 ile tarihi düşüş kaydetmişti.

Petrol üretimi 22 haftanın 19'unda yükseldi

ABD'nin ham petrol üretimi de son 22 haftanın 19'unda artış gösterdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) çarşamba günü açıklanan verilerine göre, geçen yılın ekim ayında günlük ortalama 8,45 milyon varile kadar gerileyen ABD'nin ham petrol üretimi, son 22 haftanın 19'unda yükselerek geçen hafta itibarıyla günlük ortalama 9,43 milyon varil oldu.

EIA'nın temmuz ayı "Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"na göre ABD'nin ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 9,3 milyon, gelecek yıl da 9,9 milyon varil olması bekleniyor.

Petrol fiyatları düşüşte

Öte yandan, küresel piyasada ham petrol fiyatları bugün yüzde 2'nin üzerinde düşüş kaydetti.

Baker Hughes verilerinin açıklanmasının ardından, uluslararası en yaygın kullanılan Londra Brent türü petrolün varil fiyatı yüzde 2,2 azalışla 48,23 dolar, ABD'nin Batı Teksas tipi petrolün varil fiyatı da yüzde 2,3 düşüşle 45,84 dolara geriledi.

Uzmanlar, pazartesi günü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve Rusya'nın St. Petersburg'da düzenleyeceği küresel petrol piyasasını değerlendirme toplantısına dikkati çekti. Söz konusu ülkelerin ham petrol üretim miktarlarında yaptıkları kesinti miktarlarını artırma olasılığının düşük olduğunu belirten uzmanlar, bunun da petrol fiyatlarını aşağı çektiğini bildirdi.

AA