Advertisement

Uluslararası yatırımcıların Hong Kong'da Çin'den borç alabilmesini sağlayan "Bond Connect" programı, sadece yabancı yatırımcıların işine yaramıyor. Bu kanal vasıtasıyla ülke dışındaki Çin parası, ülkeye yeniden para getiriyor ve yerel kredi ürünlerindeki fırsatları değerlendiriliyor. 

Çin Yuanı'nın dolar karşısında geçtiğimiz aylarda değer kazanmasıyla birlikte, yatırımcılar daha yüksek getirili yerel ürünleri daha çekici buluyor. Çin'de bir yandan, Komünist Parti'nin yılın ilerleyen zamanlarında düzenleyeceği liderlik konferansı ile birlikte yuan, istikrarını koruyacak gibi gözüküyor. 

Şangay Takas Kurumu'nun verisine göre, 3 Temmuz'da Bond Connect programının başlatılmasından bu yana, offshore kuruluşlar, birincil piyasada vadesi bir yılı geçmeyen yaklaşık 15 milyar yuan (222 milyon dolar) değerinde kısa dönemli kurumsal borç alımında bulunurken, ikincil piyasada ise ekstra 2 milyar yuan değerinde kurumsal borç alımında bulundu.   

Yabancı yatırımcıların genel olarak devlet tahvillerini tercih etmesiyle birlikte, offshore Çin fonu yöneticileri, alınan kredilerin başını çekiyor. 1 yıl vadeli kurumsal borç faizleri, benzer vadeli devlet tahvili faizlerinden yaklaşık yüzde 1 puan yukarıda seyrediyor.