Advertisement

(23:07'de güncellendi)

ABD hisse senetleri, olumlu gelen kurumsal kar açıklamaları ve küresel ekonominin gücüne ilişkin iyimserliğin desteklediği kazanç ayının sonuna gelirken, dalgalandı. Hazine tahvilleri düştü. Dolar, Ocak ayından bu yana en büyük aylık düşüşünü sürdürdü. 

S&P500 Endeksi, kazançlar ve kayıplar arasında gidip gelirken, endeksin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 10 altında kaldı. Avrupa hisseleri, otomobil hisselerindeki düşüşün finansal hisselerdeki ralliyi dengelemesiyle, üçüncü gününde de geriledi. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.30'a yakın bir seviyeye geldi. Batı Teksas petrolü, Mayıs ayından bu yana ilk kez varil başına 50 doların üzerinde işlem gördü.  

ABD hisseleri, Nasdaq Bileşik Endeksi ve Nasdaq 100 Endeksi'nin rekor seviyelerinden düşmeleriyle, Temmuz ayının sonunda geriledi. Çin'in imalat sanayi verisi, hükümetin finansal riskleri azaltma çabalarına rağmen, Haziran ayında da ekonomik büyümenin devam ettiğini işaret ediyor. Japonya'da Haziran ayı sanayi üretimi beklentileri aşarak yüzde 4.9 arttı. ABD ekonomisi, Cuma günü açıklanan verilere göre, ikinci çeyrekte beklenenin hafif altında kalarak yüzde 2.6 büyüdü ve bu veri, dünyanın en büyük ekonomisinde büyümenin sakin seyrettiğini gösterdi. 

Candriam Investors Group analistleri, bugünkü raporlarında, "Küresel büyüme yolunda gidiyor," dedi ve "Avrupa'daki toparlanma oldukça iyi ve 2017-18 döneminde trendinin üzerinde seyretmeye yöneldi. Bu durum bizi Euro Bölgesi hisse senetleri için kar beklentilerimizi artırmaya yöneltti. Ekonomiik haber akışı ABD'de daha destekleyici hale gelirken, gelişen piyasalar güçlü ekonomik ivmeden faydalanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, şirket karları piyasalarda izlenmeye devam ediyor. Bu hafta karlarını açıklayacak önemli şirketler arasında Apple Inc., Tesla Inc., Berkshire Hathaway Inc. ve Toyota Motor Corp. yer alıyor. HSBC ikinci çeyrekte, görevinden ayrılacak CEO Stuart Gulliver'in gelirleri artırırken maliyetleri kısması ile birlikte beklenenden daha iyi kar açıklarken, hisse geri alımı için 2 milyar dolara kadar harcama yapacağını duyurdu.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD'de bu hafta önemli veriler açıklanacak. Bu veriler arasında tarım dışı istihdam verisi de var. Cuma günü açıklanacak olan bu verinin, Bloomberg anketine göre, Temmuz ayıonda 180,000 artması bekleniyor. Öte yandan, Salı günü imalat ve oto üreticileir verisileri var.

*Brezilya'da Kongre Çarşamba günü, Devlet Başkanı Michel Temer'in mahkemeye çıkarılıp çıkarılmamasını oylayacak.

*İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü para politikası kararını açıklayacak. yatırımcılar, gösterge faizin değiştirilmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.25'te ttutulmasını bekliyor.

*Avustralya (Salı), Hindistan (Çarşamna), Çek Cumhuriyeti ve Ukraymna (Perşembe) ve Romanya (Cuma) merkez bankaları da faiz kararlarını açıklayacak.

*Karlarını açıklayacak şirketler arasında teknoloji devleri Apple Inc. ve Sony Corp.'un yanısıra, Berkshire Hathaway Inc., Tesla Inc. ve Pfizer Inc. yer alıyor.

*ABD Enerji Enformasyon İdaresi Pazartesi günü aylık raporunu açıklayacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:44'de yatay seyretti. 

*Nasdaq 100 Endeksi, yüzde 0.5 düştü. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.1 düştü. 

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, yüzde 0.2 yükseldi.

*İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi, yüzde 0.1'den daha az yükseldi. 

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.3 tırmandı. 

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.7 yükselerek 1.1829 seviyesine geldi.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.5 yükselerek 1.3197 seviyesine geldi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, bir baz puandan az düşerek yüzde 2.29'a indi.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, yüzde 0.54 seviyesinde yatay seyretti. 

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir baz puan yükselerek yüzde 1.23 seviyesine geldi. 

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI), erken saatlerde gelen kayıplarını sildi ve yüzde 0.9 yükselerek varil başına 50.15 dolardan işlem gördü. 

*Bakır yüzde 0.7 yükselerek pound başına 2.90 dolar ile iki yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı.

*Altın yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,268.60 dolara geriledi.

Asya

*Japon yeni yüzde 0.1 yükselerek 110.58 ile altı haftanın en güçlü seviyesine çıktı.

*Japonya'da Topix Endeksi, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandıktan sonra yüzde 0.2 aşağıda kapandı. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 ve Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.1 tıırmandı. HSBC yükselişe en fazla katkı veren şirketler arasındaydı.

(23:07'de güncellendi)