Advertisement

(22:50'de güncellendi)

ABD hisse senetleri, son gelen kar açıklamalarıyla beraber, tüm zamanların rekor seviyelerine geldi. Hazine tahvilleri ve dolar, son gelen verinin ABD ekonomisinin büyümesinin gücüne dair karışık sinyaller vermesiyle, tırmandı.

Dow Jones Sanayi Endeksi, 78 puan artarken S&P 500 Endeksi, Apple Inc. henüz kar açıklamamışken, rekor seviyeye yakın bir seviyeden kapandı. Bloomber Dolar Spot Endeksi, hafifçe yükseldi. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, gerileyerek yüzde 2.26 seviyesine geldi. Ham petrol, varil başına 50 doların üzerine çıkmasının ardından, düştü.  

Ekonomik verilerin büyük ölçüde küresel büyüme senaryolarını desteklemesi ve birçok şirketin karlarının tahminlerin üzerinde çıkması ile birlikte, yatırımcılar, tüm dünyada hisse senedi piyasalarını daha önce görülmemiş zirvelere çıkaran boğa piyasasını daha da güçlendirmede sakınca görmedi. Ancak değerlemelerin ortalamanın üzerinde olması, merkez bankalarının para politikalarının şahine dönmesi ve ABD yönetimindeki siyasi sıkıntılardan dolayı, piyasalarda temkinli bir hava hakim.

Gayrı safi yurtiçi hasıla, ekonomik güven, işszilik oranı ve imalat sektörü verileri, Euro Bölgesi ekonomisinin ivme kazanmakta olduğunu işaret ediyor, ancak bu durum, eurodaki düşüşü ve birçok gösterge ülke tahvilllerindeki kazançları tersine döndürmeye yetmiyor.

Avustralya Merkez Bankası(RBA), bugünkü toplantısında gösterge faizi yüzde 1.5'te tutarken, güçlenen para biriminin enflasyonu baskı altında tutacağı ve büyüme ve istihdam üzerinde baskı oluşturacağı uyarısında bulundu. Karar sonrası, Avustralya doları hızlı düştü ve kısa bir süreliğine 80 ABD senti seviyesinin altına inmesinin ardından 80.43 seviyesine kadar sıçradı.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Apple'ın bilançosu ABD piyasalarının kapanışından sonra açıklanacak. Analistler, yeni iPhone modelinin olası gecikmesinden dolayı temkinli bir görünüm bekliyor.

*Brezilya'da Kongre Çarşamba günü, Devlet Başkanı Michel Temer'in mahkemeye çıkarılıp çıkarılmamasını oylayacak.

*ABD'de Cuma günü açıklanacak olan Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg anketine göre, Temmuz ayıonda 180,000 artması bekleniyor.

*İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü para politikası kararını açıklayacak. Yatırımcılar, gösterge faizin değiştirilmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.25'te ttutulmasını bekliyor. Başkan mark Carney ise çeyrek dönem enflasyon raporunda daha şahin bir tonun işaretini verebilir.

*Hindistan (Çarşamba), Çek Cumhuriyeti ve Ukraymna (Perşembe) ve Romanya (Cuma) merkez bankaları da faiz kararlarını açıklayacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 15:15'de yüzde 0.2 yükseldi. 

*Dow Jones Sanayi Endeksi, kapanışta 78 puan yükseldi. 

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, yüzde 0.4 tırmandı. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.6 yükseldi. 

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 yükseldi. 

*Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 tırmandı.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.4 düşerek 1.1799 seviyesine indi.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1'den daha az düşerek 1.3208 seviyesine geldi.

Tahviller

*ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi dört baz puandan düşerek yüzde 2.25 seviyesine geldi. 

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 1.21'e indi.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi beş baz puan düşerek yüzde 0.49 ile bir ayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü(WTI) yüzde 2 düşüşle varil başına 49.15 dolara indi ve bir haftayı aşkın süredir ilk defa geriledi.

*Altın yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,271.44 dolara indi.

Asya

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo'dan Sydney'e, hisse senedi endekslerindeki yükselişle birlikte 2007'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.6 yükseldi. Bankalar, Sumitomo Mitsui Financial Group Inc.'nin Haziran çeyreğinde net karının yüzde 31 arttığını açıklaması ve Nitto Denko Corp.'un ilk çeyrek karının beklenenden daha iyi çıkmasının ardından net kar tahminini yükseltmesi sonrası ralli yaptı.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.9 yukarıda kapanırken, Güney Kore'de Kospi Endeksi günü yüzde 0.8 yukarıda tamamladı.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 yükselirken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 tırmandı.

*Yen dolar karşısında, Temmuz ayında yüzde 1.9 yükseldikten sonra yüzde 0.2 düşerek 110.49 seviyesine geldi.

*Avustralya doları yüzde 0.3 düşerek 79.77 ABD senti seviyesine indi.

(22:50'de güncellendi)