Advertisement

Michelin, 2017 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12'lik bir artışla 863 milyon euro konsolide net kar elde etti.

Michelin, 2017 yılı ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. İlk yarıda yüzde 12'lik artışla 863 milyon euro konsolide net kar ve yüzde 7,5'lik artışla 11 milyar 59 milyon euro net satışa ulaşan Michelin, bütün segmentlerde büyüme eğilimini sürdürdü.

Şirket ilk yarıda, binek araç ve hafif ticari lastikleri segmentinde satılan lastik bakımından geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3, kamyon lastikleri segmentinde ise yüzde 9 büyüdü. Michelin'in Türkiye'yi de içine alan Avrupa bölgesinde ise ağır vasıta lastikleri pazarında yüzde 6'lık bir büyüme yaşandı.

Binek araç ve hafif ticari araç lastiklerindeki net satışlar, bir önceki yıla göre yüzde 5,9 artarak 5 milyar 916 milyon eurodan 6 milyar 263 milyon euroya çıktı. 18 inç ve daha büyük jant ebatlı lastik satışları toplam satışlara yüzde 23 etki ederken; MICHELIN CrossClimate+ ve MICHELIN Pilot Sport 4S modelleri büyümeye hız kattı.

Kamyon lastikleri ve ilgili dağıtım segmentindeki net satışlar bir önceki yıl beyan edilen yüzde 4,6 artışla 2.907 milyon euro seviyesinde kalırken, 2017 yılının ilk yarısında 3.041 milyon euro tutarına ulaştı. MICHELIN X Multi, MICHELIN X Works ve Tire Care servisleri ise ağır vasıta segmentindeki bu performansın lokomotifi oldu.

AA