Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiyeye el uzatmaya hazır olduklarını ancak bunun için Türk hükümetinin tutumunda değişiklikler beklediklerini söyledi.

Bakan Gabriel, Alman "Stuttgarter Nachrichten" gazetesine verdiği röportajında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın gelecekte daha ılımlı davranacağına inanıp inanmadığı şeklindeki bir soru üzerine Türkiyenin tutumunun bir anda değişmediğini kaydetti.

Gabriel, "Başarısız darbe girişimi, Erdoğanın politikasında bir dönüm noktası oluşturmak yerine daha fazla katalizör etkisi yaptı." ifadesini kullandı. 

Bu politikanın yakın zamanda değişeceğine dair bir belirti görmediğini belirten Gabriel, "Türkiyeye elimizi uzatmaya hazırız ancak yeni bir başlangıç yapabilmek için Ankaranın konuya ilişkin tavrında değişiklikler olması lazım." değerlendirmesinde bulundu. 

Gabriel, Türkiye ile yaşanan gelişmelerin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerinin sonlandırılması anlamına gelip gelmediği şeklindeki soru üzerine, Türkiyenin uzun zamandan bu yana ABnin parçası olmak istediği ancak bu durumda Avrupanın değerlerine göre hareket etmesi gerektiği yorumunu yaptı.

Gabriel, şöyle devam etti:

"Hangi yolda gideceğine Türkiye karar vermek durumunda, ya demokrasi ve hukuk düzeniyle güçler ayrılığı, basın ve düşünce özgürlüğü olan Avrupa ve Batıya ya da kriz ve gerginliklerle dolu Şark bölgesine. Türkiyedeki insanların, kendileri ve ülkeleri için hangi tarihi boyuttaki kararların alınması gerektiğini bildiklerini düşünüyor ve ümit ediyorum."

Türkiyede tutuklu Alman vatandaşlarının durumundan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Gabriel, "Alman vatandaşlarına bu şekilde davrananlar, siyasi ve ekonomik ilişkiler çok iyi durumdaymış gibi davranmamızı bekleyemezler." ifadesini kullandı.

AA