Advertisement

DoubleLine Capital LP'nin kurucusu ve CEO'su Jeffrey Gundlach, finans piyasalarında ve kendi sektöründe iyi şeylerin çoğunu gördüğünü ve artık bundan bir parça istemediğini söyledi.

Gundlach, "çöp" tahviller ve gelişen piyasa tahvilleri gibi riskli varlıkların aşırı değerli olduğunu söyeleyerek, DoubleLine fonlarında bunların miktarını azalttığını ve artan faiz oranlarına daha az duyarlı olan daha kaliteli tahvilelre yöneldiğini söyledi. Gundlach, ancak bu şekilde davranmanın bir süreliğine performansı düşürebileceğini sözlerine ekledi.

57 yaşındaki Gundlach, hangi olay ya da gelişmenin yatırımcı beklentisinde bir değişikliği tetikleyeceğini tahmin edemediğini söyledi. Geçen ay piyasaların "çok fazla yukarı bölgeye" geçtiği uyarısında bulunan Oaktree Capital Group LLC eş başkanı Howard Marks gibi, Gundlach, çok geç olana dek beklemek yerine temkinl olmanın daha iy olduğunu söyledi.

Gundlach, "Bir katalizörün ortaya çıkarak kendisini göstermesini bekliyorsanız, daha ucuz bir fiyattab satacaksınız," dedi ve "Bu, 'her şeyi alabiliriö ve bunun riski konusunda endişe duymam' denecek zamanda değiliz. Bunu yapma zamanı 18 ay önceydi" şeklinde görüş bildirdi.

Gundlach, öte yandan, benzer muhafazakar tutumu sekiz yaşındali firmasını büyütme konusunda da gösteriyor. Bazı rakipleri "boyut önemli" söylemine sarılırken, Gundlach, DoubleLine'ın yönetebileceği fon miktarına bir sınır getirilmesi gerektiğine inandığını söyledi ve firmanın, varlıklarının bugünkü seviyesi olan 110 milyar dolardan 150 milyara çıkması durumunda pazarlama faaliyetlerini durduraileceğini belirtti.