Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs, 12 aylık Euro/Dolar tahminini 1.05'ten 1.15'e revize etti. Banka stratejistleri Zach Pandi ve Kamakshya Trivedi, "Yılın bu zamanına kadar düşük bir performans sergileyen ABD dolarındaki bu zayıflığa yol açan faktörlerde herhangi bir değişiklik beklemiyoruz" açıklamasında bulundu. Euro, geçtiğimiz hafta 2015'ten bu yana ilk kez 1.19 dolar seviyesini aştı. 

Açıklamada, ABD dolarındaki zayıflığa sebep olan faktörler arasında "büyüme yanlısı mali politika tedbirlerinde sınırlı ilerleme, beklenenden az enflasyon ve maaş büyümesi ve Fed başkan değişikliğindeki belirsizlik" olduğu kaydedildi. Bunun yanı sıra, Euro Bölgesi'ndeki olumlu haberlerin "büyük ihtimalle devamlılık göstereceği" ve birçok diğer gelişmiş ve gelişen piyasada "büyümenin düzgün bir şekilde hızlandığı" belirtildi. 

Banka, doların kayıplarını genişletmesinin muhtemel olmamasına üç sebep gösterdi: 2018'de yapılacak vergi reformunun yüzde 50'nin üzerinde fiyatlanması, ekonominin tam istihdama yakın olması ve Avrupa'ya olan hisse senedi sermaye akışlarının "aynı hızda sürmeyebileceği".