Advertisement

Goldman Sachs, gelişen piyasada elde ettiği gelirleri desteklemek için daha yüksek faizli çöp tahvilleri hedef alıyor. Goldman Sachs Asset Management gelişen piyasa tahvil ekibinde Londra merkezli portföy yöneticisi Angus Bell'e göre, yatırım yapılabilir seviyenin hemen altında bulunan BB kategorisindeki önemli para cinsinden tahviller, en çok tercih edilenler olmakla birlikte bu tahvillerin daha iyi bir performans sergilemeye devam etmesi gerekiyor.  

JPMorgan'ın verisine göre, en kaliteli yüksek faizli tahvillerin yılın bu zamanına kadar yüzde 8.5 getiri sağlamış olmasının karşısında kredi notu "C" olan tahviller yatırımcıları yüzde 3.7 zarar ettirdi. 

Bell, "En yüksek faizli ülkeleri seçme tuzağından kaçınmaya çalışıyoruz" dedi ve "Gelişen piyasa getirileri, 2017'nin ilk yarısında "sağlam" idi ve yılın geri kalan kısmında da "göreceli sağlam getiriler" elde edilebilir. Goldman Sachs Asset Management, dolar cinsinden tahvillerdense yerel cinsten tahvilleri tercih etmeyi sürdürüyor" diye konuştu. 

Gelişen piyasalarda dolar cinsinden tahviller, küresel risk iştahının artmasıyla bu yıl gelişmiş piyasa ortalamasını geride bıraktı.