Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AP'nin haberine göre; Katalan polis kaynakları  bomba kemeri taşıyan ve sivil bir araçla kaçmaya çalışan 5 şüphelinin öldürüldüğünü açıkladı

Reuters'un edindiği bilgilere göre; polis, Cambrils'teki saldırının 'terör saldırısı' olduğunu ve saldırganların vurularak öldürüldüğünü doğruladı. Saldırganların Barcelona kentindeki saldırı ile ilgileri olduğu kaydedildi.  Katalan polisi sözcüsü, Cambrils'te düzenlenen operasyonda 5 saldırganın öldürüldüğünü açıkladı. Olayda 6 sivil ve 1 polis memuru yaralandı.

AA'nın haberine göre; Polis, öldürülen kişilerin Barcelonadaki saldırı ve Alcanar kentinde akşam saatlerinde bir evde yaşanan patlamayla bağlantıları olduğu varsayımı üzerinde durduklarını ifade etti.

Ayrıca şüphelilerin üstünde intihar yeleği bulunup bulunmadığının araştırıldığı ve kontrollü patlatma yapılmasının planlandığı duyuruldu.

Barcelonanın yaklaşık 200 kilometre güneyinde Alcanar kentinde bir evdeki patlamada bir kişi ölmüş, polis, patlamanın Barcelona saldırısıyla ilgili olduğunu açıklamıştı.

Barcelona'da dün bir minibüs kalabalığın arasına dalmıştı,  13 kişi hayatını kaybetmiş, 100 kişi yaralanmıştı. Terör saldırısını DEAŞ üstlenmişti.

3 günlük yas ilan edildi

İspanya'da hükümet, Barcelona kentinde meydana gelen ve en az 13 kişinin ölümüne 100'e yakın kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısından dolayı ülkede 3 günlük yas ilan etti.

Barcelona'ya gelen İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, basına yaptığı açıklamada, ülke olarak büyük acı duyduklarını belirterek, öldürülenlerin anısına ve terör saldırısının mağdurlarıyla dayanışma göstermek için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.