Advertisement

ABD hisseleri ve kurumsal tahviller, Fed'in 4.5 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlamasından beklenmedik bir şekilde olumsuz etkilenecek olabilir. 

Yatırımcılar ve bankalardan oluşan bir komite, bu ay ABD Hazine Bakanlığı'na yaptıkları sunumda, bu dış kaynaklı riskin altını çizdi. Bundan bir hafta sonra, Morgan Stanley stratejistleri, yatırımcıların, Fed'in bilanço küçültme planının kurumsal tahvil piyasalarında yaratabileceği sorunları düşük fiyatladıkları konusunda ayrıca uyardı. 

Para yöneticileri, şu ana dek alarma geçmiş gibi gözükmüyor. Hisseler, temettü ödemeleri de dahil olmak üzere, bu yıl toplam yüzde 10 kazanç sağladı. Kurumsal tahviller ise Cuma günkü kapanıştan itibaren yüzde 4.8 yükseldi. Fed'in daha az para yatırımında bulunma planlarından en fazla etkilenen Hazine tahvilleri ve mortgage tahvillerinin her ikisi de, getirilerinin daha istikrarlı olma eğilimi göstermesine rağmen, 2017 yılında ABD tahvil piyasasının gerisinde kaldı. 

Hisse ve kurumsal tahvil piyasalarına yönelik bu tehdit, alışılmışın dışındaki teşvik politikasından çıkmaya çalışan Fed'in karşı karşıya olduğu düğümü vurguluyor. Fed politika yapıcıları, bilanço küçültme planları yapıyor, ancak tahvil alımlarından çıkmak, piyasaları ve ekonomiyi, tahmin edilmesi zor şekillerde etkileyebilir.