Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Dün 3.50'nin altına inen kur bu seviyelere yakın seyrini sürdürüyor.

Haftanın ilk işlem gününe 3.5185 TL’den başlayan dolar, 3.4920 TL’ye kadar gerileyerek 27 Haziran’dan beri en düşük seviyeye indi. Uzmanlar, uzun bayram tatili öncesi beklentilerin önceden satın alındığını belirtiyor.

ING Bank'tan Murat Yardımcı yolladığı bir notta "Euro/Dolar 'ın gelecek hafta 1.2050 seviyelerine doğru çıkmasını, Dolar/TL 'nin de 3.4759-3.48 seviyelerine çekilmesini bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı. Uzmanın Euro/TL tahmini ise 4.30.Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı yok, ABD'de Richmond Fed İmalat Endeksi izlenecek.

Yarın Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi Almanya'da konuşma yapacak. Kimi piyasa oyuncuları bu konuşmanın Cuma günkü Jackson Hole'daki konuşmadan daha önemli olabileceğine dikkat çekiyor.

Bu hafta piyasaların gündeminde Jackson Hole toplantısı var. Cuma akşam saatlerinde Fed Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin konuşmaları takip edilecek. Draghi'nin parasal genişleme konusunda vereceği mesajlar piyasa açısından belirleyici olacak.