Advertisement

Habertürk TV'nin haberine göre; Başbakan Binali Yıldırım, adli yıl açılış resepsiyonunda tek tip kıyafet uygulaması ile ilgili sorulara "Çalışmalar devam ediyor" şeklinde yanıt verdi.

Başbakan Yıldırım, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Kuzey Irak referandumuna ilişkin değerlendirmeleri ile ilgili "Sayın Bahçeli ile biz görüşüyoruz. Bu konuları cümle alemin içinde anlatmaya lüzum yok. Aramızda bir görüş farklılığı da yok üstelik. Kuzey Irak'ta bölgesel yönetimin yapmaya çalıştığı referandum kararının çok vahim bir hata olacağını hep söyledik. Aynı şekilde de görüşümüz devam ediyor. Bu referandum yapılmamalı. Yapılınca bölgede zaten sorunlar had safhada, yeni bir sorun ilave etmenin ne bölgeye ne bölge ülkelerine getireceği bir katkı yok." dedi.

Başbakan, Türkiye-Almanya ilişkileri ile ilgili "Almanya'da akıldan ziyade duygu ön planda, ilişkilere zarar veriyor." açıklamasında bulundu.

Başbakan, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemelerine ilişkin ise "Dünya ne kadar endişeliyse Türkiye de aynı oranda endişelidir. Hiçbir şekilde dünyanın geleceği birtakım çılgın hareketlere, çılgın davranışlara bırakılmamalı. Onun için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum üzerine düşen bütün sorumluluğu alarak hem Kuzey Kore hem Arakan hem başka bölgelerde yaşanan insanlık suçlarına karşı daha duyarlı, daha keskin bir duruş sergilemesi icap eder."şeklinde yanıt verdi.

Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşeceği iddialarını "Arkadaşlar teknik düzeyde karşılıklı çalışıyorlar. Ne zaman ikimizin programı denk düşerse planlanmış olacak." şeklinde cevapladı.

HT