Advertisement

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Bloomberg HT'de Ekonomi Koordinatörü Gökhan Şen'in sorularını yanıtladı.

Dubai'de katıldıkları Cityscape fuarında Türkiye'ye karşı bir ilgi olduğunu belirten Özhaseki "Her ne kadar siyaseten soğuk rüzgarların estiği ortamlar da olsa, aleyhimize birçok Avrupa ülkesinde yayınlar da yapılsa bu bize olan ilgiyi kesmiyor. Son çıkardığımız yasadan sonra neredeyse 161 bin kişinin Türkiye'de taşınmaz edindiğini görüyoruz." dedi.

"1999'dan önce yapılan binaların yarısı riskli"

Özhaseki Türkiye'deki binaların depreme dayanıklı olup olmadığı sorusuna  "1999'dan sonra yapılan binaları biraz daha sağlam görebiliriz ama 99'dan önce yapılanların neredeyse yarısı riskli olarak görünüyor. Yani 7.5 milyon yapı stoğu bir depremde korkacağımız akıbete uğrayacak bir sonuçla karşılaşabilir. Bir an önce tedbir almamız lazım " yanıtını verdi.

Dönüşüm yapmak isteyen belediyelere destekler verildiğini belirten Bakan "Ama bu bizim için yeterli değil. Yasa taslağımız hazır. Önümüzdeki günlerde ya kanun olarak ya da KHK ile bu konu gündeme gelecek. Gelecek yıldan itibaren de İstanbul başta olmak üzere ne kadar riskli yapı varsa hepsini yenileyeceğiz. 15 yıl içinde yapı stoğunun yarısına yakınını yenilemiş olacağız" dedi.