Advertisement

İstikrarlı ve sağlam temelli enflasyon beklentilerinin sürdüğü yılların ardından Fed politika yapıcıları, fiyat görünümünde küçük miktarda ancak endişe verici bir yumuşama gerçekleştiğinin farkına varmaya başlıyor. 

New York'ta Bank of America Merrill Lynch küresel ekonomi araştırma müdürü Ethan Harris, "Enflasyonel temellerin bir miktar kaydığı kabul görüyor" diye konuştu. 

Fed yetkilisi Lael Brainard ise, 5 Eylül'de The Economic Club of New York'a yaptığı açıklamada, "Daha uzun vadeli enflasyon beklentilerinde 'yüksek güvenilirliği olan tek bir gösterge yok'" dedi ve "Yine de, çeşitli göstergeler, enflasyon trendinin son dönemde 2008-2009 krizinden önceki seviyelerinden daha aşağıda olabileceğini gösteriyor olabilir" şeklinde konuştu. 

Brainard, ayrıca, Fed'in Ocak 2012'de konulan enflasyon hedefine ulaşamamasının, şirketlerin ve tüketicilerin enflasyon görünümüne ne şekilde baktıklarını etkilemiş olabileceğini dile getirdi.  

Fed başkanı Janet Yellen ve meslektaşları, 19-20 Eylül'de para politikasını görüşmek üzere toplanacak. Toplantıda görüşülecek konular arasında fiyatların gidişatı büyük ihtimalle en ön planda olacak.