Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Güvercin üyelerden biri olarak bilinen İngiltere Merkez Bankası (BOE) politika yapıcısı Gertjan Vlieghe, faizleri yakın gelecekte artırmayı destekleyebileceğini belirtti. 

Böylece, Vlieghe, yakın zamanda faizlerin artırılmasına ihtiyaç duyulabileceğini savunan Para Politikası Komitesi'ndeki üye çoğunluğuna katıldı ve Kasım ayında yapılacak toplantıda faiz artışına gidilme fiyatlamaları yükseldi. 

Daha az ekonomik durgunluk, kırk yılı aşkın sürenin en düşük işsizlik seviyesi, daha güçlü tüketim işaretleri ve maaş büyümesinde hızlanmada yeni oluşmaya başlayan sinyaller, ülke içerisinde enflasyonun canlanıyor olduğuna ilişkin endişeleri artırdı. İngiltere Merkez Bankası, Brexit oylamasından sonra sterlinde gerçekleşen sert düşüşün ardından manşet enflasyonun gelecek ay yüzde 3 seviyesini ihlal ederek koyulan hedefin tam puan üzerine çıkmasını bekliyor. 

Vlieghe, Londra'da Society of Business Economists'te Cuma günü yaptığı konuşmada, "Verinin gidişatı, faizlerin artırılmasına ihtiyaç duyulabileceği noktaya yaklaştığımızı giderek daha fazla işaret ediyor" dedi ve "Eğer ekonomi hızlanmayı sürdürürse, borçlanma maliyetlerini artırmak için en uygun zaman gelecek aylar kadar bile erken olabilir" şeklinde konuştuk.