Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dolar, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ülkenin Kuzey Kore ile olan "nükleer açmaz"ını bitirmek üzere barışçıl bir çözüm arayışında oldğunu belirtmesinin ardından yen karşısında yedi haftanın en güçlü seviyesine doğru tırmandı. 

ABD para birimi, 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizlerinin geçtiğimiz hafta Haziran'dan bu yana olan en büyük sıçrayışını yapmasından sonra destek buldu. Dolar vadelileri ise Pazartesi günü kayıplarını genişletti. Fed'in Çarşamba günkü politika toplantısının ardından bilanço küçültmenin zamanlamasını duyurması bekleniyor. Yen, yatırımcılar Japonya Merkez Bankası'nın Perşembe günkü politika kararında parasal teşviği sürdürmesini beklerken çoğu büyük para karşısında değer kaybetti. 

Sydney'de Westpac Bankging Corp. üst düzey Döviz stratejisti Sean Callow, "Dolar-yendeki kazançlar çoğunlukla tahvil faizlerinden destek buluyor" dedi ve "Federeal Açık Piyasa Komitesi'nin enflasyon ve faiz tahminlerini bir miktar aşağı çekmesi durumunda parite sarsılabilir, ancak genel olarak doların 112 yenin üzerine çıkabilir" diye konuştu. 

Avustralya Doları ve Yeni Zelanda Doları, daha yüksek getirili varlıklara olan talebin artmasına bağlı olarak bölge hisseleri ralli yaparken güçlendi. Japonya'da finans piyasaları, Pazartesi günü tatil dolayısıyla kapalı. 

Dolar/yen paritesi, Cuma günü 111.33 seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.4 tırmandı ve 111.24 seviyesine geldi. 

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 1142.29 seviyesinde yatay seyretti.