Advertisement

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Faik Şahenk'in görevini, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen'e devrettiği bildirildi.

Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamada 16 yıldır bankanın yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen, ortaya koyduğu vizyon ve öngörüsüyle bankanın gelişimine önemli katkılar sağlayan Ferit Faik Şahenk'in, başarılarla dolu yolculuklarında çok özel bir yere sahip olduğu dile getirildi.

Açıklamada, Ferit Faik Şahenk'in gelecek dönemde de "Onursal Başkan" olarak bankanın gelişimine katkı sağlamayı, tecrübeleriyle üst yönetime destek olmayı sürdüreceği vurgulanarak, yönetim kurulu bünyesinde bulundukları Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın (BBVA) deneyimli yöneticileri ve Süleyman Sözen'in liderliğinde bankaya yön vermeye devam edeceği, görev değişikliğinin, banka ve tüm paydaşlar için hayırlı olması dilendi.

Konuyla ilgili Doğuş Grubu'ndan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Şahenk ise Türk ekonomisinin baş aktörlerinden, bankacılık sektöründe bir dünya markası olmuş Garanti Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak taşıdığı bayrağı, çalışma arkadaşı Süleyman Sözen'e devrettiğini belirtti.

Şahenk, Doğuş Grubu olarak, BBVA ile 2010'da başlayan güçlü ortaklıkları sonucunda başta ülke ekonomisi olmak üzere bankacılık anlamında çok başarılı işler gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, şu ifadelere yer verdi:

"Bu ortaklık neticesinde son dönemde ülkemizdeki en büyük ve doğrudan yabancı sermaye yatırımına vesile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Doğuş Grubu, her geçen gün artarak devam eden yatırım ve projeleriyle Türkiye'ye değer katma misyonunu sürdürürken ben de grubumuz bünyesindeki çalışmalarıma yoğunlaşabilmek adına, gönülden bağlı olduğum Garanti Bankası'ndaki bu görev devrini gerekli gördüm. Bundan sonraki süreçte, Doğuş Grubu bünyesinde de görev alan değerli yöneticilerimiz, Garanti Bankası Yönetim Kurulu'ndaki görevlerine devam ederken, ben de 'Onursal Başkan' olarak banka yönetimine destek olmaya devam edeceğim."

Süleyman Sözen kimdir? 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Süleyman Sözen, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'nda Baş Hesap Uzmanı olarak görev yaptı. 1981 yılından itibaren özel sektörde, özellikle finans kuruluşlarında çeşitli görevler üstlenen Sözen, 1997 yılından beri Doğuş Holding'te görev yapmaktadır. Yeminli Mali Müşavir ünvadı bulunan Sözen, Garanti Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini yapmaktaydı. Sözen ayrıca Doğuş Grubu'nun çeşitli şirketlerinde de Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Başkan Vekilliği görevleri bulunmaktadır.