Advertisement

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi

22 Eylül 2017 Cuma, 06:07 Güncelleme: 22 Eylül 2017 Cuma, 06:13

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, BM Genel Kurulu toplantılarına ev sahipliği yapan ABD'de bir araya geldi. Görüşme 50 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Lotte New York Palace Otel'de, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

Görüşmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, kısa bir açıklamada bulundu.

ABD Başkanı Trump "Sayın Erdoğan'ın ABD ile çok iyi ilişkileri var. Sizinle tanışmak benim için büyük mutluluk." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "İnanıyorum ki gerek Amerika-Türkiye ilişkileri gerekse bölgesel gelişmeler, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız. Ben de bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine özellikle çok çok teşekkür ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu vesilesiyle bulunduğumuz Amerika'da değerli dostum Donald ile bugün heyetlerarası ve ikili görüşmeyi gerçekleştireceğiz." sözleriyle başladı.

"İnanıyorum ki gerek Amerika-Türkiye ilişkileri gerekse bölgesel gelişmeler, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben de bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine özellikle çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı görüşmenin ardından, Trump ile görüşmesinin iyi geçtiğini söyledi. İki liderin görüşmesinde gündem ağırlıklı olarak Kuzey Irak ve Suriye oldu.

İKİ LİDER MUTABIK KALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmede, bölgesel meselelerin çözümü için iş birliğinin geliştirilmesi ve tüm terör örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususlarında mutabık kalındığı bildirildi.

İki liderin, 25 Eylül 2017 tarihinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin gerçekleştirmeyi planlanladığı referanduma karşı oldukları ifade edilerek, bu tür bir adımın ciddi sonuçları olacağının vurgulandığı belirtildi. Türkiye-ABD iş birliğinin geliştirileceği belirtildi.

Haberturk.comÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.363 1,02
USD/TRY 5,7709 0,04
EUR/TRY 6,3832 -0,25
EUR/USD 1,1057 -0,21
FAİZ 16,18 0,00
ALTIN/ONS 1.495,92 -0,14
BRENT 59,80 -0,20
© haberturk.com
Yukarı