Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bankaların, faiz oranlarında bir miktar daha esneyebilecekleri alan var." dedi.

Zeybekci, 8. İstanbul Finans Zirvesi (IFS 2017) kapsamında düzenlenen oturumda soruları yanıtladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) yönelik kapıların kapatılması ve ambargo uygulanması yönündeki sözleri söylerken Türkiye'nin menfaatlerinin ön planda tutulması gerektiğini belirten Zeybekci, 8 milyar dolarlık ihracatın 6 milyar dolarını merkezi hükümete, 2 milyar dolarını da IKBY'ye yaptıklarını bildirdi.

Şu anda ambargo konusunda alınan bir karar bulunmadığını, burada yetkili tek makamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım olduğunu vurgulayan Zeybekci, şu anda süreci çok dikkatli takip ettiklerini, her türlü ihtimale hazır olduklarını söyledi.

Bugün Orta Vadeli Program'ın açıklandığının ve bazı kalemlere zam yapıldığının hatırlatılarak, 2018'in zor bir yıl olup olmayacağının sorulması üzerine Zeybekci, 2018'in çok iyi geçeceğini ifade etti. Zeybekci, "2018, ihracatla, üretimle ilgili bu yıldan çok daha iyi geçecek. 156 milyar dolarlık psikolojik seviyeyi atladıktan sonra 2018'de 170 milyar doları hedefleyen ve konuşan bir ülke olacağız." diye konuştu.

Türk ekonomisinin son 2-3 yılda yaşanan tüm sıkıntıları atlattığını belirten Zeybekci, ekonomik büyümenin devam edeceğini vurguladı.

- "2-3 puanlık bir alan var diye düşünüyorum"

Nihat Zeybekci, bir soru üzerine, bankaların faiz oranlarında bir miktar daha esneyebilecekleri alan olduğunu ifade ederek, bankaların, krediyi daha düşük oranla neden veremediklerini düşünmesi, faizlerin düşmesi için finans piyasaları ile oturup çok detaylı bir şekilde konuşulması gerektiğini söyledi.

Zeybekci, "Oynayacağımız enstrümanları siz çok iyi biliyorsunuz. Onları beraber tek tek elden geçirmek lazım. Orada sanırım 2-3 puanlık bir alan var diye düşünüyorum." dedi.

- "Gümrük Birliği'nin güncellenmesinde engel beklemiyorum"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi çalışmalarına ilişkin soru üzerine, bugüne kadar AB'ye gerçekleştirilen ihracat rakamlarındaki başarının bir mucize olduğunu belirterek, güncellemenin önemine işaret etti. Mevcut anlaşmanın sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Zeybekci, güncelleme kapsamında yapılan çalışmaları ve süreci anlattı.

Güncelleme halinde Türkiye'nin, AB'nin milli gelirini, kişi başına düşen gelirini, toplam büyümesini ve dış ticaretini artıracağını kaydeden Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bütün bunların olduğu yerde, pozitif sonuçların çıktığı yerde, AB'nin en büyük ekonomisi kim? Almanya... Gümrük Birliği'nin güncellenmesinden en büyük menfaati Almanya sağlayacak. En zor dönemi geride bıraktık. Önümüzdeki dönemde Gümrük Birliği'nin güncellenmesi AB ile olan ilişkilerimizde en pozitif platform olarak önümüzde olacak. Burada engel beklemiyorum."

Zeybekci, Booking.com'a ilişkin soru üzerine, portalın Türkiye'de erişime kapatılmasına ilişkin sürece değindi. Zeybekci, "Kendilerine bir formül önerdik. Destek vereceğimizi söyledim. İnşallah yakında gelirler." diye konuştu.

AA