Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Eylül 2017 dönemi sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0 üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, PMI eylülde 53,5 olarak gerçekleşti. Ağustos ayında kaydedilen 55,3 seviyesine göre düşüş yaşanmış olsa da endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki genel iyileşmenin devam ettiğini gösterdi.

Son anket verileriyle birlikte iyileşme eğilimi üst üste yedinci aya taşındı. Bu aynı zamanda 2014 yılından beri gözlenen en uzun kesintisiz büyüme trendi oldu. Endeks uzun dönem ortalaması olan 50,8 düzeyinin belirgin bir şekilde üzerinde ölçüldü. Faaliyet koşullarındaki iyileşme Türk imalat sektörünün ürünlerine yönelik güçlü talepten kaynaklandı. Firmalar yeni siparişlerdeki güçlü artıştan faydalandılar ve bunun yansıması olarak üretimlerini artırdılar.

Yeni ihracat siparişlerinde de artış devam etti ancak bu artış yeni siparişlerdekine kıyasla daha düşük hızda ölçüldü. Firmalar, artan üretimi karşılamak amacıyla kapasitelerini genişletti. İstihdam artışı üst üste sekizinci ay olacak şekilde üçüncü çeyreğin sonunda da devam etti ve satın alma faaliyetlerinde güçlü artış gerçekleşti. Hem girdi hem de nihai ürün fiyatları enflasyonu eylülde geriledi ve 2017 başından beri ölçülen ortalamalarının altında gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomisti Gabriella Dickens, şunları söyledi: “Türk imalat sektörü yılın üçüncü çeyreğini güçlü bir şekilde tamamladı. Üretim, istihdam ve satın alma faaliyetlerindeki kayda değer artışların yansıması olarak faaliyet koşullarındaki genel iyileşme eylül ayında da devam etti.”