Advertisement

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Avrupa Birliği (AB) İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı'ndan (COSME) elde edilen kazanımların arttırılması için bir proje geliştirildiğini bildirerek, "Projemizle COSME'nin potansiyel faydalanıcılara ve hedef gruplara tanıtılması, hedef grupların bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması ve böylelikle çağrılara başvurularının ve kalitelerinin artırılması yönünde yoğun bir çalışma yürütülecek." dedi.

Uzkurt, Sheraton Otel'de düzenlenen, "AB COSME, Katılımı ve Programdan Elde Edilen Kazanımları En Üst Seviyeye Çıkarabilmek için Koordinasyon Kapasitesinin Artırılması" projesinin açılış toplantısına katıldı.

KOSGEB'in, COSME'nin ulusal koordinatörlüğünü yürüttüğünü söyleyen Uzkurt, söz konusu programın AB komisyonu tarafından 2014-2020 yılları için uygulamaya alındığını hatırlattı. COSME'nin 2,3 milyar avroluk bütçesiyle, AB'nin en büyük çerçeve programlarından biri olduğuna dikkati çeken Uzkurt, KOSGEB olarak benzer programlardan Türkiye'nin daha fazla yararlanabilmesi için çeşitli çalışmalar sürdürdüklerini anlattı.

Uzkurt, COSME progamına katılımla AB ile KOBİ'ler alanındaki ortak çalışmaların arttırılmasını, AB KOBİ politikalarının oluşturulduğu platformlarda temsili, KOBİ destekleri alanında yenilikçi ağlara ve özellikle finansal araçlara erişim konularında devamlılık hedeflediklerini vurguladı.

COSME programı kapsamında, KOBİ'lerin esnek ve kolay şartlarla kredi teminatlarına erişimini sağlayan kredi garantilerinin yanı sıra risk sermayesi yatırım şirketlerine yönelik destekler de bulunduğuna işaret eden Uzkurt, "Bu araçlar sayesinde KOBİ'lerimiz uygun ve esnek şartlarda kredi garantilerine erişebilirken, bu teminatlara aracılık eden finans kurumlarıysa sağladıkları kredilerle bağlantılı oluşan zararları, Avrupa Yatırım Fonu kanalıyla telafi edebilecekler. Ülkemizde şu anda QNB Finansbank, Avrupa Yatırım Fonu ile bir anlaşma imzalamış durumda ve bu konuda 2 ayrı başvuru değerlendirme sürecinde." diye konuştu.

"KOSGEB ile iş birliğine devam edeceğiz"

AB Türkiye Delegasyonu Laura Zampetti de AB'nin dünyadaki en büyük ticaret pazarı olduğunu söyledi. Türkiye'nin, COSME'nin çok önemli ortaklarından biri olduğuna işaret eden Zampetti, "Haziran ayı itibarıyla 2 bin 500 Türk KOBİ, 23,2 milyon liralık finansmandan yararlandı. Bu noktada Türkiye'nin çok daha iyi duruma gelebileceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Zampetti, AB'nin, KOBİ'lere COSME dışında da destekler sunduğuna değinerek, diğer destekler hakkında bilgi verdi.

KOSGEB ile iş birliklerinin çok iyi seviyede olduğunu vurgulayan Zampetti, yakın gelecekte yeni bir projeyle iş birliğine devam edileceğini de açıkladı.

AB Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanı Kayhan Özüm ise AB programları kapsamında kurulan ortakların, Türkiye'nin AB entegrasyonunu da güçlendirdiğini ve tabana yaydığını dile getirdi.

COSME bütçesinin büyük kısmının Avrupa Yatırım Fonu üzerinden finansal aracı kuruluşlar vasıtasıyla KOBİ'lere ulaştırılacağını aktaran Özüm, AB Bakanlığı olarak söz konusu programdan Türkiye'nin daha fazla yararlanmasına yönelik uygulanacak olan projeyi çok önemsediklerini kaydetti.

AA