Advertisement

Gelişen ülke kurları haftaya yatay seyirle başladı. Türk Lirası bugün ABD ile artan gerilimle euro ve dolar karşısında rekor düşük seviyelere geriledi. ABD'de ortalama saatlik kazançların tahminleri aşmasıyla Bloomberg Dolar Spot Endeksi bugün %0.1'den daha az yükseldi.

ANZ Asya Araştırma Bölümü Başkanı Khoon Goh Türk Lirası'nda görülen satışın yalnızca bölgeye has olduğunu ve bu satış dalgasının gelişen ülke piyasalarına yayılmasını beklemediğini söyledi. Uzman "Beklenenden daha güçlü yuan fixing'i diğer Asya paralarını destekleyecek" dedi.

ÇİN

Bir haftalık tatil sonrası Merkez Bankası'nın yıan fixing'ini 6. günde de artırmasıyla onshore ve offshore yuan yükseldi. Şanghay Borsası yükselirken Hang Seng Endeksi düştü.

Ülkede Caixin Bileşik PMI Endeksi Eylül'de 52.4'ten 51.4'e geriledi. Hizmet PMI de 52.7'den 50.6'ya indi.

TAYLAND

Baht yükselirken 10 yıllık hazine tahvilinin faizi yükseldi.

MALEZYA

Ringit değerlenirken 10 yıllık tahvilin faizi yükseldi. FTSE Bursa Malaysia KLCI Enderksi düştü.

FİLİPİNLER

Peso konsolide olurken Filipin borsası yükseldi.

TAYVAN

Finans piyasaları tatil nedeniyle işlem yapmadı.

GÜNEY KORE

Onshore finans piyasaları bugün kapalı

ARAŞTIRMA NOTU

Commonwealth Bank of Australia stratejistleri bu hafta açıklanacak FOMC tutanaklarının muhtemelen Aralık ayında faiz artışını destekleyeceğini, bunun da doları destekleyeceğini öngördü.

Scotiabank Döviz stratejisti Qi Gao ise yolladığı bir notta yeni Fed Başkanı seçilmeden ve ABD'de vergi reformunun oylamaya sunulmasından önce güçlü ücret artışlarının doları Asya para birimleri karşısında desteklemeye devam edebileceğini bildirdi.