Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump üç günlük resmi ziyaret kapsamında dün geldiği Çin'de ev sahibi ülke Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

İki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin de ele alındığı görüşmelerin ardından piyasalara ABD ve Çin şirketler arasındaki anlaşmalar damga vurdu. Başkan Trump, seyahat öncesinde 250 milyar dolarlık bir hedef belirlemişti.

Çip üreticisi Qualcomm şirketi, Çinli üç mobil cihaz üreticisi Xiaomi, OPPO ve Vivo ile 16 milyar dolarlık sözleşme imzaladı.  Gelirlerinin yarısından fazlasını Çin pazarından elde eden Qualcomm için bu hafta Amerikalı rakibi Broadcom, 30 milyar dolar borç da dahil olmak üzere toplam 130 milyar dolarlık bir satın alma teklifi yapmıştı.

Öte yandan, Çin ve ABD arasında havacılık alanında 37 milyar dolarlık devasa bir iş birliği anlaşmasına daha varıldı. Çin Devlet Televizyonu'nun aktardığına Boeing, toplamda 300 adetlik sipariş aldı. Anlaşma kapsamında 260 dar gövdeli Boeing 737s ve 40 adet de geniş gövdeki 787s ve 777s tedarik edilecek.

Amerikalı üreticinin geçtiğimiz ay yaptığı yayımladığı rapora göre Çin, gelecek 20 yılda 7 bin 240 adet yeni uçağa gereksinim duyuyor ve pazarın potansiyel büyüklüğü 1.1 trilyon dolar.