Advertisement

Norveç'in 1 trilyon dolar büyüklüğündeki varlık fonu, batı Avrupa'nın en büyük petrol üreticisi olan Norveç'in ekonomisini korumak için, aralarında Royal Dutch Shell Plc ve Exxon Mobil Corp.'un da bulunduğu petrol ve doğalgaz şirketlerinin yaklaşık 35 milyar dolar tutarındaki hisselerinis atmayı planlıyor.

Oslo merkezli fon, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin, söz konusu sektörde yatırım yapmaması ile birlikte, petrol fiyatlarındaki düşüşe "daha az duyarlı" olacağını kaydetti. Maliye Bakanlığı, plan hakkında çalışılacağını ve kararın en erken "2018 sonbaharında" alınacağını kaydetti. Stoxx europe 600 Petrol ve Doğalgaz Endeksi, duyurunun ardından kazançlarını geri verdi ve Londra saati ile 13:14'te yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu.

Norveç Merkez Bankası'nın fonu denetlemeden sorumlu başkay yardımcısı Egil Matsen, "Burada perspektifimiz, ülkenin refahı içi riskleri dağıtmak," dedi ve "Bunu fon yoluyla petrol fiyat riskini almamakla yapabiliriz" şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük fonunun bu planı, iklim riskinden kurtulmak için kömür hisselerini büyük ölçüde satmasının sonra ikinci büyük adımı oluşturuyor. Fon, planın gelecekteki petrol fiyatlarına ya da sektöre ilişkin bir fikre dayanmadığını kaydetti, ancak bu adım muhtemelen, yenilenebilir enerji konusunun ön plana çıkması ile zaten tüm dünyada zorluk çeken petrol üreticileri üzerinde muhtemelen bir baskı oluşturacak.