Advertisement

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Bloomberg HT'nin düzenlediği Türkiye Ekonomi Zirvesi'nde konuştu

Şimşek konuşmasına Bloomberg HT ailesine organizasyonu düzenlediği için teşekkür ederek başladı.

Türkiye piyasalarında son dönemde ciddi dalgalanma olduğunu belirten Şimşek "Bunları iyi anlamak ve sakin bir şekilde paniklemeden resmi doğru okumak çok önemli" dedi.

Türkiye ekonomisinin ve piyasaların şoklara karşı dayanıklılık gösterdiğini ve muazzam bir performans gösterdiğini söyleyen Şimşek "Bugün ABD ve Batı ile yaşanan sorunlar geçicidir. Türkiye'yi güçlü kılan birkaç temel husus var. Kamu sektörünün bilançosu hiç olmadığı kadar güçlü" dedi. Türkiye'nin kamu borcunun döviz kuruna ve faizlere duyarlılığının azaldığını söyleyen Şimşek "eskiden Hazine'nin borcunun %58'i Döviz cinsindeyken bugün bu oran %39 civarında" dedi.

Şimşek bankacılık sektörünün sağlam olduğunu, güçlü bir sermaye yapısı olduğunu söyledi. Şimşek Türkiye'nin şoklara karşı direncini daha da artıracak adımlara devam edeceklerini, yapısal reform gündemini uygulamaya devam ettiklerini söyledi.  

"O GÜNLER GERİDE KALDI"

Şimşek "Türkiye son 15 yıla baktığınız zaman çok ciddi dış şoklarla karşı karşıya kaldı. Bu şokların hepsi şimdi sadece birer gözlem olarak duruyor. 2003 yılına giderseniz Amerika'nın Irak'a müdahalesi bizim tavrımız piyasalarda hatırlıyor musunuz? Çok önemli şok olarak görülüyordu.

O günler geride kaldı. Yine gördüğünüz gibi Avrupa borç krizi... Onun etkileri tartışmalar, piyasalardaki iniş çıkışlar geride kaldı.

Arap baharı ev sonrasında başlayan karmaşa sonuçta tepkileri devam eden süreç, DEAŞ Terör Örgütü, artan terör, jeopolitik gerginlikler.... Nereden bakarsanız bakın, Rusya'dan hatırlarsanız krizimiz... Tüm bunların hepsi geride kaldı.

Türkiye'nin iç şokları, stres noktaları, seçimler... Hepiniz bunları zaten yakından takip ettiniz. En son geçen sene hain bir darbe girişimine sahip olduk. Milletimiz devletine sahip çıktı. Türkiye tam aksine, gayri meşru yollarla iktidarı ele geçirmeye kalkışan bir suç örgütüne karşı Türk demokrasisini koruyor." dedi.

"YATIRIM İKLİMİNDE İYİLEŞME VAR"

Şimşek yatırım ikliminde iyileşme olduğunu, yatırımların önemli kısmının inşaata gittiğini dile getirdi. "yatırımlar aslında makul düzeyde. yatırımların milli gelire oranı %29 ama yatırımların önemli kısmı makine teçhizata ve AR-GE'ye değil, inşaata gidiyor. Bizim ticarete konu olan alanlarda yatırımlara ihtiyacımız büyük ama yatırım ikliminde iyileşme var..Çok kapsamlı bir reformu yılın ik çeyreğinde hayata geçireceğiz, kapsamlı reform için çalışılıyor" diye konuştu. 

"GÜÇLÜ REFORM ÇABASINA GİRECEĞİZ"

Türkiye'ye doğrudan yatırım girişinde hızlanma olduğunu aktaran Şimşek "şirket sayısı 10 arttan fazla arttı ama daha çok ilerleyeceğiz. Geçen yıl önemli reformlar yaptık, bunlara devam edeceğiz" dedi.

Önceliklerinin eğitim olduğunu kaydeden Şimşek vergilerin önemli kısmının da eğitime gittiğini vurguladı.

Şimşek istihdam oranının artması gerektiğini ve artacağını, kadının işgücüne katılım oranını da artıracaklarını söyledi.

BANKACILARA ÇAĞRI

Şimşek bankacılara seslenerek "Bilançonuzun ufak bir kısmını da olsa girişimciliğe ayırın. Bu işten çok kazanacaksınız. Kısa vadede negatif nakit akışı olan şirketlere gelecek vadediyorsa Tesla gibi kredi verin. Bir kısmını ayırın yapmıyorsanız lütfen yapın. Bu, sizin esas olarak kazanacağınız bir alan." dedi.

"TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ PARLAK"

Şimşek "Uzun vadede Türkiye'nin geleceği parlak. Bu kadar iç ve dış şoka rağmen Türkiye %5 büyüdü. Büyüme performansı diğer gelilşen ülkelere göre oldukça güçlü. Türkiye'nin coğrafyası yük gibi görünebilir ama büyük fırsatlar içeriyor. Türkiye önemli bir enerji koridoru, önemli bir lojistik merkezi, altyapısı hızla gelişiyor...Türkiye'nin  geleceğine ilişkin kötümser olamazsınız. Günlük piyasa iniş çıkışlarına sebep olan faktörler ortadan kalkınca normalleşme sağlanacak.  Avrupa'da ilk 3'e, dünyada ilk 10'a girecek. Dolayısıyla Türkiye'de olmak kaçınılmaz bir şekilde avantajlıdır" diye konuştu.

"PİYASADAKİ KARGAŞA GERİDE KALACAK, ENFLASYON İNECEK"

Şimşek "bugünkü piyasadaki kargaşa, ABD'deki dava vs hepsi geride kalacak. Türkiye'nin güçlü hükümeti var, siyasi istikrar var, önü açık. Kamu maliyesi, bankacılık sektörü ve adaptasyon kabiliyeti yüksek. Borçluluğu bilanço anlamında iddia edildiği gibi kötü değil...Bugün cari açık sorunu var ama birkaç yıl öncesine göre daha yönetilebilir. Kurdan beslenen enflasyonist süreç var, eninde sonunda tek haneye indireceğiz ve Türkiye tehditler azaldıkça OHAL gibi konularda da normalleşecek" dedi.