Advertisement

(14:15'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, bölgeden gelen olumlu ekonomik verilerin Çin hisselerindeki düşüşlerden kaynaklanan olumsuzluğa ağır basması ile birlikte kayıplarının büyük kısmını geri aldı. Dolardaki düşüş, Fed tutanaklarının beklenenden daha güvercin tonda çıkmasının ardından Çarşamba günkü sert kayıp sonrası yavaşladı.

ABD piyasalarının Şükran Günü tatili dolayısıyla kapalı olmasından dolayı, işlemler muhtemelen düşük hacimli seyredecek. Stoxx europe 600 Endeksi, Euro Bölgesi ekonomisinde yukarı yönlü ivmenin arttığını gösteren verilerin ardından kayıplarının önemli kısmını geri aldı. Euro, Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin Şansölye Angela Merkel ile koalisyon görüşmelerine açık olduğu yolundaki haberlerin yardımıyla bir ayın zirvesine doğru tırmandı. Avrupa bölgesinde tahvillerin çoğu, traderların Avrupa Merkez Bankası'nıon (AMB) toplantı tutanaklarını beklemesi ile birlikte hafifçe düştü. Sterlin, İngiltere'de dün bütçenin açıklanması sonrası görülen volatil seyrin ardından son sekiz günde ilk düşüşüne yöneldi. Asya seansında, Çin hisse senetleri, son hızlı yükseliş sonrası hükümetten gelen hızlı fiyat artışı uyarısının ardından sert düştü.

Analistler, yatırımcıların, hükümetin kaldıraçı düşürme çabalarını artırması ile birlikte, Çin tahvil piyasasında görülen düşüşün, hisse senetlerine de yansıyabileceği endişesi taşıdığını kaydediyorlar. Çin'in en büyük likör üreticisinin hisselerindeki yükselişin çok hızlı olduğu yolundaki hükümet mesajı da piyasalarda etkisini hissettirdi.

Almanya'daki siyasi gelişmeler, konu hakkında bilgiye sahip iki kaynağa göre, Sosyal Demokrat lider Martin Schulz'un Merkel ile görüşmeye hazır olduğunu ve Merkel'in dördüncü dönemine sınırlı destek verebileceğini söylemesinin ardından ön planda kalmaya devam ediyor. ABD'de, Fed'in dün açıklanan son toplantı tutanaklarının politika yapıcıların çoğunun kısa vadede faiz artışı öngördüğünü, ancak birkaç yetkilinin ise enflasyondan endişe duyduğunu gösteriyor.

Diğer tarafta, petrol, OPEC'in üretim kısıntılarının işe yaradığına ilişkin iyimserlikle birlikte, dünkü kazançlarının bir kısmını geri vermesine rağmen iki yılın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Piyasalarca izlenecek önemli haberler şöyle;

*Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü açıklayacağı Ekim ayı toplantı tutanakları, varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin tartışmalardaki muhalefeti gösterebilir.

*Yeni Zelanda'da Ekim dış ticaret ve Güney Kore'de Kasım Tüketici Güveni verileri de bu hafta açıklanacak göstergeler arasında yer alıyor.

*Güney Afrika Merkez Bankası Perşembe günkü toplantısında muhtemelen gösterge faizi yüzde 6.75'te tutacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:29'da yüzde 0.1 aşağıda seyrediyordu.

*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.2 düştü.

*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.1 geriledi.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.05'ten az yükselerek rekor seviyeye tırmandı.

*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.2 düştü.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.05'ten az geriledi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek yaklaşık sekiz haftanın en düşük seviyesine indi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak beş haftanın zirvesine tırmandı.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.3306 seviyesine geriledi.

*Yen dolar karşısında yüzde 0.05'ten az düşerek 111.25 seviyesine indi.

Tahviller

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az yükselerek yüzde 0.35'e çıktı.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 1.255 ile iki haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Emtia

*Altın yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,289.62 dolara geriledi.

*Bakır yüzde 0.2 düşerek pound başına 3.15 dolara indi.

(14:15'te güncellendi)