Advertisement

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,8 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin ticaret ve hizmet endekslerini açıkladı.

Buna göre, takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 19,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi de bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,8 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi de bir önceki çeyreğe göre 0,5 arttı.

Üçüncü çeyrekte takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,7 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise bir önceki çeyreğe göre aynı seviyede kaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 9,9, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi ise temmuz-eylül döneminde nisan-haziran dönemine göre yüzde 2,2 arttı.