Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Enflasyonda yaşanan yükseliş, AB, ABD ve NATO ile ilişkilerin gerilmesi, jeopolitik gelişmelerin TL'ye baskı yapmasıyla geçen hafta rekorlarını tazeleyen Dolar/TL yeni haftaya düşüşle başladı.

Güne 3.93 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kurunda düşüş akşam saatlerinde hızlandı ve 3.89'a kadar geriledi. Güney Afrika Randı, Pazartesi günü dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen piyasa parası olurken Türk Lirası ise dolar karşısında en fazla değer kazanan ikinci para konumunda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü konuşmasında döviz kurundaki 'suni' şişkinliğin kısa sürede sona ereceğini belirtti.Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken ABD'de konut satışları verisi izlenecek.

HAFTANIN GÜNDEMİ

Haftanın devamında bölgesel Fed Başkanlarının açıklamaları ve Başkan Janet Yellen'ın Çarşamba günü yapacağı konuşma takip edilecek.

Yine Çarşamba günü Fed'in faiz artırım beklentilerinde önemli rol oynayan ABD PCE enflasyonu açıklanacak.

ABD'de vergi reformuna ilişkin Senato'da yapılacak oylama da piyasaların radarında olacak. ABD Senatosu'nun perşembe günü Cumhuriyetçi senatörler tarafından hazırlanan vergi reformu tasarısını oylaması bekleniyor.