Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'de Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya soruşturması kapsamında ifade veriyor.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Flynn savcılıkla işbirliğine giderek FBI'a yalan söylediğini kabul etti.

ABC News'in haberine göre Flynn, Ruslarla irtibata geçmesi için Trump'ın kendisini yönlendirdiğini şeklinde ifade vermeye hazırlanıyor.

Davayla ilgilenen federal savcılar, Flynn'in Rusya Büyükelçisi'yle ABD yaptırımlarıyla ilgili görüşmelerine ilişkin Trump'ın geçiş ekibinde yer alan üst düzey isimlerle konuştuğunu söyledi.

Savcılık, Flynn'in Aralık 2016'da yapılan BM oylaması öncesinde ülkelerden oy toplamak için, Trump'ın geçiş ekibinden üst düzey bir yetkili tarafından yönlendirildiğini belirtti. Üst düzey yetkilinin Flynn'e BM tasarısının ertelenmesi veya geçmemesi yönünde diğer ülkeleri etkilemesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Savcılık, Flynn'in şirketlerinin Türk hükümetiyle yaptığı işlere yönelik olarak 7 Mart 2017'de verdiği ifadede bariz bir şekilde yanlış beyanlarda bulunduğunu ve bazı kısımları atladığını söyledi.

Beyaz Saray avukatı Ty Cobb konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, Flynn'in suçunu kabul etmesinin Flynn dışında kimseyi ilgilendirmediğini savundu.

TRUMP'IN YAKIN EKİBİNDEN İLK İSİM

Bu kararla Flynn, Trump'ın yakın ekibinde resmi görev almış kişiler arasında "Rusya soruşturması kapsamında suçlanan" ve "suçunu kabul eden" ilk isim olurken, Trump'ın seçim kampanyasında görev alıp aynı soruşturmada suçlanan 4'üncü kişi olarak da kayıtlara geçmiş oldu.

20 Ocak'ta Trump'ın Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturmasıyla görevine başlayan Flynn, Başkan Yardımcısı Mike Pence'e Rusya bağlantıları konusunda yalan söylediği gerekçesiyle 13 Şubat'ta görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Daha önce Trump'ın 2016'daki seçim kampanyası direktörü Paul Manafort ile onun yardımcısı Rick Gates aynı soruşturmada suçlanmış, ancak bu iki isim haklarındaki suçlamaları kabul etmemişti. Trump'ın seçim kampanyasındaki "gönüllü" dış politika danışmanlarından biri olan George Papadopoulos da benzer şekilde suçlanmış ve bu kişi ise kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmişti.

Yakın zamana kadar hakkındaki suçlamaları reddeden ve Trump yönetimi ile işbirliğini sürdüren Flynn'in, geçen hafta bu kararını değiştirerek Rusya soruşturmasını yürüten Mueller ile işbirliği yapmaya başladığı haberleri Amerikan medyasında yer almıştı. Mueller ile işbirliği yapmaya başlayan Flynn'in, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmesi bekleniyordu.

 

HT