Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Saatlik iş gücü maliyeti endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,7 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin "İş gücü Maliyeti Endeksi"ni açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik iş gücü maliyeti endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,7 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 3,3, inşaat sektöründe yüzde 3 ve hizmet sektöründe yüzde 2,4 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik iş gücü maliyet endeksinde en yüksek artış, yüzde 17,6 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe gerçekleşti.

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik iş gücü maliyeti endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 12,3 artış gösterdi.

Saatlik kazanç endeksi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi söz konusu çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,6 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 3, inşaat sektöründe yüzde 2,9 ve hizmet sektöründe ise yüzde 2,4 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış, yüzde 15,6 ile inşaat sektöründe yaşandı.

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,4 artış kaydedildi.

- Saatlik kazanç dışı iş gücü maliyeti endeksi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı iş gücü maliyeti endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,2 artış kaydetti. Söz konusu endekste, sanayi sektöründe yüzde 5,1, inşaat sektöründe yüzde 3,4 ve hizmet sektöründe yüzde 2 artış oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı iş gücü maliyeti endeksinde en yüksek artış, yüzde 25 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç dışı iş gücü maliyeti endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,1 arttı.