Advertisement
HABERLER ABONE OL

12 Kasım'da kimliği bilinmeyen biri o dönemde yaklaşık 159 milyon değerindeki 25 bin bitcoini sanal işlem platformuna taşıdı. Kısa sürede bu haber forumlarda konuşulmaya başlandı, bitcoin yatırımcıları bu kişinin sanal para birimini satmaya hazırlanıp hazırlanmadığını tartıştı.

Elinde yüklü miktarda bitcoin bulunduranlara genelde "balinalar" (whales) deniyor. Bu kişiler ellerindeki varlıkların bir kısmını dahi satarak fiyatların düşmesine neden olabiliyor. Öyle ki bu satışlar sanal para birimi bitcoin fiyatlarının yıl başından bu yana yaklaşık 12 kat artmasına neden oldu.

AQR Capital Management Finansal Piyasalar Araştırma Müdürü Aaron Brown bitcoinlerin yaklaşık yüzde 40'ının bin kişinin elinde bulunduğunu öngördü. Uzman, büyük miktarda bitcoini bulunan kişilerin birbirlerini yıllardır tanıyor olabileceğini, bu kişilerin birlikte hareket ederek piyasayı etkileme potansiyeli olduğunu belirtti.

Multicoin Capital’in Yönetici Ortağı Kyle Samani ise birkaç yüz kişi olduğunu ve muhtemelen birbirleriyle haberleştiklerini belirtiyor.

Ross&Shulga'da avukat olan Gary Ross bitcoinin dijital para birimi olduğunu ve bu tür bilgi paylaşımının yasalara aykırı olmadığını vurguluyor.