Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(Güncellendi)

Bitcoin, Wall Street'e ani bir giriş yaptı. Cboe Global Markets'in bitcoin vadelileri işlemlerini açmasından 4 saat sonra, kontratlar yüzde 20'nin üzerinde yükseldi. Dealerlar, ilk işlem hacminin beklentileri aştığını belirtirken, Cboe'nin websitesindeki yoğunluk dolayısıyla işlemlerde gecikmeler yaşandı. 

Şikago merkezli Grace Hall Trading LLC yönetici ortağı Joe Van Hecke, "İşlem yapmak oldukça basitti" dedi ve "Zamanın ilerlemesiyle sağlam bir piyasa göreceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.  

Bitcoin vadelilerinin Şikago piyasalarında işlem görmeye başlaması, kripto para için bir dönüm noktası oldu. Bitcoin işlemleri şu ana dek genel olarak kişisel yatırımcılar tarafından üzerinde herhangi bir düzenleme olmayan piyasalarda gerçekleştiriliyordu. 

Ocak vadeli Bitcoin kontratları, 15,000 dolar seviyesinden açılmasının ardından Pazar günü New York saatiyle 10:15 itibariyla 17,780 dolar seviyesinden işlem gördü. Yaklaşık 1,739 kontrat el değiştirdi. 

- Devre kesiciler

Cboe, Bitcoin vadelileri işlemlerinde volatiliteyi azaltmak adına iki aşamalı devre kesiciyi uygulamaya koydu. İlk devre kesici, işlemler başladıktan iki buçuk saat sonra devreye girerken, ikinci devre kesici ise işlemlerin başlamasının 4 saat ardından devreye girdi. 

Cboe'nin websitesinden yaptığı açıklamaya göre, fiyatların yüzde 10 artması veya azalması durumunda devre kesiciler tetikleniyor ve işlemlere iki dakika ara veriliyor. Fiyatların yüzde 20 seviyesinde oynamasıyla ise devre kesicilerin yeniden tetiklenmesiyle işlemlere beş dakika ara verilirken, bu miktarın yüzde 30'a çıktığı durumda işlemler en az beş dakikalığına duruyor. 

(Güncellendi)