Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bloomberg HT Ekonomi Koordinatörü Gökhan Şen'in sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 3. çeyrek büyüme verisinin tam istedikleri gibi geldiğini belirtti. Zeybekci "bu büyüme planlanarak, bilerek yapılan bir büyümedir. Verdiğimiz desteklerin, yatırımlarla ilgili politikaların başarılı bir sonucudur" dedi.

Bakan "Yıl sonu itibariyle %6.7-6.8 civarında büyümeyi yakalayacağımızı tahmin ediyoruz. Hatta %7 civarında bir büyüme bizim için sürpriz olmacaktır" dedi. Bakan şu açıklamaları yaptı;

"Dünyada büyümeyle ilgili trend, dış ticaretimiz bizi destekler durumda. Gelecek sene yatırımlar ve ihracat büyümemize destek vermeye devam edecek. İhracatla ilgili de yıl sonu beklentilerimiz oldukça iyi. " 

GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN GÜNCELLENMESİ

"Almanya'nın bu konuda net olmayan bir tavrı var. Hükümet kurulduktan sonra herşeyin olumluya dönmesi gerektiğine inanıyorum."

"Dış ticaretimizin %43'ünü AB ile yapıyoruz. Bu sene sonu itibariyle 160 milyar dolarlık dış ticaret hacmi yakalayacağız, en büyük ortağımız da Almanya.  Dolayısıyla Gümrük Birliği'nin güncellenemsi her iki tarafa da artı sağlayacak. Almanya bundan en çok yararlanan ülke olacak. Bunun güncellenmesine karşı çıkmak Almanya'nın menfaatlerine aykırı "

"Almanya'nın tavrını ortaya çıkarmalıyız, diğer ülkelerle ilgili sorunumuz yok. Yunanistan da dahil Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin önünde bir problem görmüyoruz."

"Beklentileri yukarı çıkarmak istemiyorum ama ilkbaharda sonuçlar almayı hedefliyoruz"

İSTİHDAM

"Yaptığımız işler, verdiğimiz destekler doğru. Yatırım teşvik belgelerinin istihdam bölümünde %60 civarında artış var.

Yeni yatırımlarla, özel sektör eliyle işsizliğin azaltılması anlamında adımlar attığımızı göreceksiniz. Bunların her biri tek tek planlanmış durumda" 

YATIRIM İKLİMİ VE OLAĞANÜSTÜ HAL

"Doğrudan yabancı sermaye girişlerinde %18 civarında azalma var. Gelecek seneyi gerek doğrudan yabancı yatırımlar, gerek yurt içinde özel sektör yatırımları anlamında son derece olumlu görüyorum

Özel sektör yatırımları ile ilgili yüzde 11 küsür büyüyen bir ülkeden bahsediyoruz. İhracatını yüzde 11 seviyesinde artıran bir ülkeden bahsediyoruz. Her türlü canlanmanın olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Piyasalar durgun. Neresi durgun? Yatırımlarda tereddütler var. Hayır, yok.

Yüzde 80'ler seviyesindeki kapasite kullanım oranları artık bu işin bittiğini gösteriyor ve yatırımların artık gümbür gümbür geleceğini göreceksiniz, ki bunu da artık görüyorsunuz.

"OHAL'in gereklilikleri hala devam ediyor. Türkiye çevresel anlamda bakınca terör örgütlerinin hedefinde bir ülkedir. FETÖ'nün de Türkiye'yle ilgili emellerinin bittiğini söylemek münkün değil.

OHAL'den mutluyuz diyecek kimse olamaz. OHAL'in Türkiye'deki algısının negatif olduğunu bilen bir hükümetiz. Bir an önce inşallah negatif algıdan kurtulmamız gerekiyor.

Önümüzdeki dönemde doğrudan yabancı sermaye girişlerinde 20 milyar dolarlara yaklaştığımızı göreceğiz"

ENFLASYON

"Piyasada faizleri yükseltelim, insanlar talebe gitmesinler. Bu tembel yöntemi. Asıl olması gereken milli yöntem. Enflasyonun sebebi, talep fazlalığı değil; arzın azlığıdır. Bunun için üretimi, yatırımları, istihdamı artımak gerekir, bunun için de paranın ucuz ve bol olması gerekiyor.

Önümüzdeki dönemle ilgili aldığımız köklü tedbirlerle, hayata geçirdiğimiz desteklerle üretim ve yatırımı artırıcı yöntemler tercih ediyoruz.

Enflasyonla mücadelede böyle bir yöntem benimsedik ve sonuçlarını alacağız. Enflasyonu Türkiye'nin gündeminden çıkarmak istiyoruz.

Türkiye gibi genç nüfusu olan, yüzde 6'larda büyümeyi tutturmaya çalışan bir ülke... Enflasyonda aşırı aktif bir vücutta nabız nasıl yüksek olursa enflasyonumuz da olur ama tek hanede ve kabul edilebilir seviyede olmalıdır. Tek hanede, %5'e yakın bir enflasyon herhalde mutabık olabileceğimiz bir sonuç olur."