Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Almanya'nın, Ege Bölgesi'nin ihracatından yüzde 12 pay aldığını bildirdi.

EİB'den yapılan yazılı açıklamada, Ünlütürk, Almanya'nın İzmir Başkonsolosu Rainer Lassing ve Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Kalkınma Ajansı yetkililerini kabul etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ünlütürk, 2017'de Almanya ile çok sayıda iş birliği projesine imza attıklarını vurguladı.

Türkiye ve Ege Bölgesi'nden Almanya'ya ihracatın arttığını aktaran Ünlütür, şunları kaydetti:

"Ülkemiz en fazla ihracatı Almanya'ya yapıyor. 2016 yılının ocak-kasım döneminde Almanya'ya 12 milyar 605 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Bu rakam 2017'nin aynı döneminde yüzde 8 artarak 13 milyar 585 milyon dolar oldu. Aynı dönemde EİB'den Almanya'ya yaptığımız ihracat 1 milyar 164 milyon dolardan 1 milyar 241 milyon dolara yükseldi. Almanya, Ege Bölgesi'nin ihracatında yüzde 12 pay alıyor."

Almanya'da organik ve hazır giyim sektörlerinde düzenlenen 3 fuarın Türkiye milli katılım organizasyonunu üstlendiklerini belirten Ünlütürk, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini kaydetti.

Lassing de İzmir'de 500'den fazla Alman yatırımı olduğunu vurguladı.

Türk sermayeli şirketlerin Almanya'da yatırım yapma isteklerinin artığını aktaran Lassing, "Kuzey Ren Vestfalya eyaleti büyük ekonomik potansiyeliyle olağanüstü fırsatlar sunuyor. 18 milyon nüfusu ile Almanya'nın en kalabalık eyaleti olmakla birlikte halkı içerisinde yüksek oranda Türk kökenli vatandaşlar bulunuyor." ifadesini kullandı.

AA