Advertisement

Merkezi Münih'te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 7 bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği aralık ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı.

Sonuçlara ilişkin yapılan açıklamada, Almanya’da sanayi ve ticarete ilişkin aralık ayı İş Dünyası Endeksi'nin kasımdaki 117,6 puandan 117,2 puana indiği belirtildi.

Almanya'da Ifo Beklentiler Endeksi’nin de bu dönemde 111 puandan 109,5’e indiği bildirilen açıklamada, Ifo Cari Durum Endeksi'nin ise bu dönemde 124,5 puandan 125,4 puana yükseldiği aktarıldı.

Açıklamada, endeksteki azalışın daha az iyimser beklentilerden kaynaklandığı, bunun aksine mevcut iş durumunun değerlendirmelerinin bu ay daha olumlu gerçekleştiği ifade edildi.

Endeksin imalat sektöründe rekor seviyelerden gerilediği aktarılan açıklamada, "Üreticiler artık gelecek aylar konusunda önceki kadar iyimser değiller. Bununla birlikte, öncelikli olarak siparişlerdeki yükseliş nedeniyle mevcut iş durumlarından daha olumlular. Her iki endeks, yılı uzun vadeli ortalamanın üzerinde kapattı. Üreticiler, fiyatların artmaya devam etmesini bekliyor." denildi.

Açıklamada, toptan satışta iş iklimi endeksinin hafif bozulmasına karşın elverişli olmaya devam ettiği belirtilirken, perakendecilerin ise mükemmel Noel işi bildirmelerine karşın daha az sayıda firmanın bu işlerin gelecek aylarda daha da iyileşmesini bekledikleri kaydedildi.

Aralık ayında inşaat sektöründe ise iş iklimi endeksinin yükseldiği ve müteahhitlerin hem mevcut iş durumunu hem de beklentilerini yukarı yönlü revize ettikleri ifade edildi.