Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bitcoin, genel anlamda bakıldığında, birçok bireysel yatırımcının da bu göz kamaştırıcı olaya katılmasını sağlayan az sayıda ancak kendini adamış inananlarının sayesinde müthiş bir yıl geçirdi. Bitcoin'in değerinin geçen hafta birkaç gün içinde üçte bir düşmesinin ve işlem gördüğü piyasaların tüm yatırımcı faaliyetleri ile başa çıkmakta güçlük çekmesinin ardından, piyasa kendini önemli bir kavşakta buldu. Ya bu sert fiyat düzeltmesi, şimdiye dek bu piyasada oldukça kısıtlı kalan kurumsal yatırımların artması için bir katalizör görevi görecek ya da kaydadeğer ve tarihi bir varlık balonunun sönmesinde bir safha olacak.

Bitcoin, yılın başında 1,000 dolar civarında başlayan ve geçen hafta 20,000 dolar yakınındaki rekor seviyeye ulaşan sert yükselişinde, CBOE ve CME'de bitcoin vadeli kontratlarının işlem görmeye başlamasından uzmanlaşmış yatırım ürünlerinin ortaya çıkmasına kadar, birkaç önemli dönüm noktasını aştı. Daha da önemlisi, bu olaylar, bitcoin'in altında yatay inovasyon olan blockchain teknolojisine yönelik artan takdiri güçlendirdi.

Öte yandan, gerçekleşemeyen bir durumdan da söz edilmeli. En azından şimdiye dek, Çin istisnası dışında, bitcoin, geleneksel endişeler olan tüketicinin korunması, para aklama ve diğer kriminal faaliyet ve hatta finansal istikrar bazında herhangi bir hükümet müdahalesini ve regülasyonunu getiremedi.

Diğer taraftan, eksik olan bir şey de, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun son verilerinin gösterdiği üzere, yatırım tabanında görülen kaydadeğer bölünmüşlükte önemli bir aşınmanın meydana gelmemesi. "Uzun pozisyonlar" yani ya yatırım ya da ticaret için bitcoin satın alanları büyük ölçüde bireysel (perakende) yatırımcılar oluştururken, "kısa pozisyonlar" yani daha düşük fiyattan karlı bir şekilde pozisyonlarını kapatacakları beklentisi ile satanları ise piyasa katılımcılarının daha profesyonel kısmı oluşturuyor. Bunun yanında, büyük kurumsal yatırımcılar (geleneksel yatırım fonları, Wall Street bankaları ve yerleşik hedge fonlar gibi), piyasada yer almaları bitcoin'in sürdürülebilirliği açısından kilit öneme sahip olmasına karşın, genellikle beklemede kalmakta.

Bitcoin kısa tarihinin en hareketli haftalarından birini yaşamasının ardından, karşı karşıya kaldığı en önemli soru, son fiyat düzeltmesinin piyasa katılımcılarının "sağlıklı" olarak değerlendirdikleri bir hareket olup olmayacağı. Bu düzeltmenin sağlıklı olması, aşırıya kaçan irrasyonel coşkuyu giderecek, kurumsal yatırımcıların girişini sağlayacak, piyasayı derinleştirici ürünlerin geliştirilmesini cesaretlendirecek ve yatırımcı tabanı ve ürün arzını genişletecek ve dengeleyecektir.

Bunların gerçekleşmesi, bitcoin ve aynı zamanda diğer kripto paraların genişleyen evreninin yapısal anlamda daha derine kök salmasına, regülasyon alanında daha sıkı tepki olasılığının azalmasına ve fiyatlarda çöküş tehdidinin düşmesine yardımcı olacaktır. Bunlar olmazsa, gerçek inananların güçlü sadakatı dahi, tarihteki en büyük yatırım balonları ile rekabet edebilecek bu fiyat artışı ve çöküşü deneyimini sonlandıracak bireysel perakende yatırımcının korunması için yeterli olmayacaktır.

Bloomberg News