Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) aldığı kararla kredi ve banka kartları, kullanıcısı tarafından onay verilmemesi durumunda 31 Aralık'tan itibaren internet alışverişine kapatılacak.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet üzerinden yapılan dolandırıcılığın önlenmesi için BDDK'nın bir karar aldığını, bu kararla kredi ve banka kartının internet kullanımına açık tutulmasının artık tüketicinin onayına bağlandığını hatırlattı.

Yılmaz, 17 Ağustos'ta yürürlüğe girmesi planlanan kararın, internet alışverişlerinin yavaşlamaması için 31 Aralık 2017 tarihine ertelendiğini aktararak, "1 Ocak 2018'den itibaren tüketiciden onay almayan bankalar, kredi kartını internet işlemlerine kapatacaklardır. Kredi kartlarının internette kullanımı için bu tedbirin yeterli olmadığını, internet güvenlik programlarının kullanımının artırılması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Hayatında internetten işlem yapmamış kişilerin bile dolandırıcıların kurbanı olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Genellikle tüketicilerin bilgileri ele geçiriliyor hatta hiç internetten alışveriş yapmayan vatandaşlar dolandırılıyordu. Bu nedenle bunun önüne geçilebilmesi açısından BDDK'nın aldığı bu karar gecikmiş de olsa doğru bir karardır. En azından bundan sonra internet alışverişi yapmayanların üzerinden böyle bir dolandırıcılık yapılamayacaktır. İnternet üzerinden alışveriş yapanların da güvenliğinin korunması devletin ve şirketlerin sorumluluğundadır. Güvenlik önlemlerinin artırılması için ne tedbirler gerekiyorsa bunların süreç yerine getirilerek tüketicinin korunması gerektiğini düşünüyoruz."

- "Karar, sigorta, fatura ve eğitim ödeme talimatlarını kapsamıyor"

Yılmaz, tüketicilerin kredi ve banka kartlarıyla ilgili kart numaralarını, son kullanma tarihi ve şifrelerini en yakınlarıyla dahi paylaşmamaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu karar 176 milyonun üzerindeki tüm kredi kartı ve banka kartlarını kapsamaktadır. İnternet alışverişlerine kapatılan kartlar üzerinden e-ticaret, mobil uygulama ödemeleri, online film ve müzik gibi abonelik sistemine sahip işlemlerde kullanılamayacaktır. Elektronik dolandırıcılığın önlenmesi için alınan bu karar, sigorta, fatura ve eğitim ödeme talimatlarını kapsamamaktadır. Bankalar tüketicileri arayıp, onaylarını almaya çalışmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapanlar da bu tarihe dikkat etmelidir. Bundan sonrasında bankalar, onay verilmemesi durumunda kartları internet alışverişine otomatik olarak kapatacaktır. Tüketicilerimizin kararlarını buna göre vermesini, internet alışverişlerinde dikkatli ve tedbirli davranmaları konusunda tekrar uyarmak istiyoruz. Karar olumludur ve tüketici lehinedir."

AA